تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا

برچسب های مهم

پیوند ها

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 3743
  • بازدید دیروز : 4693
  • بازدید کل : 831413

مبانی و اصول جنبش نرم افزاری و تولید علم در علوم سیاسی....


مبانی و اصول جنبش نرم افزاری و تولید علم در علوم سیاسی....

فصل اوّل :

کلّيات

  1-1-مقدّمه

همواره توسعه و رشد علمي مقدّمه و نويد بخش شکوفايي تمدّن­ها و جوامع بوده است. يکي از مهمترين رمزهاي ظهور و شکوفايي هر تمدّني، ضرورت تعليم و تعلّم و توسعه­ي علمي است. با نگاهي به تمدّن اسلامي در سده­هاي ميانه و تمدّن غرب امروز به اين نکته مي­توانيم پي­ببريم. در مقابل ضعف علمي يکي از مهمترين دلايل ناتواني جوامعدر عرصه­هاي مختلف داخلي و خارجي مي­باشد و تا اين ضعف جبران نشود اميدي بر حلّ مشکلات نخواهد بود. در اين راستا در برخي از شاخه­هاي علمي مانند علوم دقيقه – رياضيات، شيمي، فيزيک، پزشکي، شاخه­هاي مختلف مهندسي و... – ميتوان دست به کپي­برداري زده و با به خدمت گرفتن دستاوردهاي علمي ديگران بر ضعف علمي در اين ابعاد غلبه کرد. امّا در حوزه­ي علومانساني مسأله به گونه­ي ديگري است. ويژگي خاص علومانساني ايجاب مي­کند که اين علوم را در بستر زماني، مکاني و انديشه­اي خود مورد بررسي قرار دهيم. کپي­برداري نابجا و استفاده­ي اين علوم در شرايط زماني، مکاني و انديشه­اي ديگر، نه تنها نمي­تواند مشکلي را بر طرفکند حتّي باعث ايجاد بحران­ها و مشکلات گوناگون بيشتري نيز ميشود.

در اين ميان رشته­اي مانند علوم سياسي به عنوان « مجموعه­اي از آگاهي­هاي اجتماعي که وظيفه­ي آن شناخت منظم اصول و قواعد حاکم بر روابط سياسي ميان نيروهاي اجتماعي در داخل يک کشور، و روابط دولت­ها در عرصه­ي بين­المللي است.» ( عالم، 1379: 31 ) اهميّت ويژه­اي دارد. بسياري از نظريات و مفاهيم علوم سياسي در بستر زماني بعد از رنسانس، در حوزه­ي اروپاي غربي و در غالب پارادايم اومانيسم و ليبراليسم مطرح شده است. استفاده آن در شرايط زماني، مکاني و انديشه­اي ديگر آثاري به مراتب مخرب­تر از ساير شاخه­هاي علومانساني دارد. تغيير هويّت و ماهيّت سياسي –اجتماعي يک جامعه و نظام سياسي حاکم بر آن که حتّي مي­تواند مقدّمه­اي بر تغيير عقايد و باورهاي يک جامعه شود از مهمترين آثار آن است.

در اين ميان جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور اسلامي که داعيه­دار برقراري نظام سياسي مبتني بر اسلام است نمي­تواند از نظريات و مفاهيم مطرح در علوم سياسي­اي استفادهکند که کمترين سنخيتي با افکار و انديشه­هاي اسلامي داشته و در بستر ديگري رشد نموده­اند. استفاده از چنين انديشه­هايي خطر تغيير هويّت و ماهيّت نظام سياسي واجتماعي کشور اسلامي ايران را به دنبالخواهد داشت. اينجاست که بحث لزوم جنبش نرم­افزاري و توليد علم مطرح شده و به فرموده­ي مقام معظّم رهبري حيات و ممات نظام جمهوري اسلامي به اين امر بسته است.

چنانچه جامعه­ي علمي و نخبگان ما در حوزه­ي علوم سياسي به سمت جنبش نرم­افزاري و توليد علم حرکت نکرده و اقدام به بومي­سازي آن نکنند بايد منتظر چنين عواقبي بود.

 

2-1-طرح مسأله

علوم سياسي از آن دست رشته­هايي است که نقش بسيار مهمي در شناخت و مديريت جوامعانساني دارد. هماره تغيير و تطورهايي که در اين رشته رخ مي­داده سرمنشأ حرکت­هاي بزرگ در تاريخ بوده است. در واقع به نوعي مي­توان علوم سياسي را علم درمان دردهاي يک جامعه دانست. نکته­اي که در اينجا مهم به نظر مي­رسد اين است که اين علم به شدّت متأثر از متن فلسفي، اجتماعي، فرهنگي و حتّي اخلاقي­اي است که در آن شکل مي­گيرد و مبتني بر همان متن به ارائه­ي راهکار مي­پردازد. بنابراين بين علوم سياسي و آن جامعه­اي که اين علم در آن شکل گرفته است ارتباط عميقي وجود دارد. امروزه اکثر نظرياتي که در حوزه­ي علوم سياسي مطرح است متأثر از فضاي بعد از رنسانس و عصر روشنگري است. فضايي که مفاهيمي چون اومانيسم و سکولاريسم در رأس مفاهيم آن قرار دارند. بنابراين به نظر مي­رسد اين علوم در جامعه ما که از لحاظ ديدگاه فلسفي، اجتماعي، فرهنگي و بالاخص اخلاقي با غرب جديد متفاوت است چندان کارايي نداشته باشد و تجربه­ي 30 سال پس از انقلاب و ضعف و رخوتي که در علوم سياسي در دانشگاه­هاي ما در اين دوران شاهدش بوديم سندي بر اين مدعاست. گويي که اين علوم بيگانه با جامعه ما هستند و اين يک واقعيّت است. اين علوم به هيچ­وجه متناسب با مؤلفه­هاي فکري، فلسفي، فرهنگي، اجتماعي و اخلاقي ما نبوده است. تأکيد و اصرار بر استفاده از اين علوم که بسياري از نظريات و مفاهيم آن در بستر زماني بعد از رنسانس، در حوزه­ي اروپاي غربي و در غالب پارادايم اومانيسم و ليبراليسم مطرح شده است ممکن است آثار مخربي در جامعه­ي برجاي بگذارد.

بنابراين بازنگري در علوم سياسي موجود، امري ضروري به نظر مي­رسد و اين امر بطور منطقي و دقيق شکل نمي­گيرد مگر با جنبش نرم­افزاري و توليد علم در علوم سياسي. با توليد علم در علوم سياسي است که مي­توان اميد به شکل­گيري و تدوين علوم سياسي­اي داشت که مبتني بر مؤلفه­هاي فکري، فلسفي، اجتماعي، فرهنگي و اخلاقي باشد تا از اين طريق بتواند آن کارايي لازم و مفيد در راستاي درمان دردهاي کشور را داشته باشد.

 

3-1-سؤال اصلي پژوهش

سؤال محوري که در اين پژوهش به دنبال پاسخ دادن به آن هستيم اين است که مباني و اصول جنبش نرم­افزاري و توليد علم در علوم سياسي چيست؟ به تعبير ديگر براي توليد علم در علوم سياسي چه مقدّماتي لازم است و اصول انجام اين کار بر چه چيزهايي بنا شده است؟ توجّه شود که ما در اين پايان­نامه به دنبال توليد علم در علوم سياسي نيستيم. يعني قرار نيست نظريه­اي جديد در علوم سياسي ارائه کنيم. بلکه مي­خواهيم راه­هاي تحقق چنين امري را تبيين کنيم.

 

4-1- روش­شناسي پژوهش

ما در اين پايان­نامه سعي بر آن داريم تا ابتدا با ارائه تعريفي روشن از توليد علم، مباني و اصول آن را در علوم سياسي مطرح نماييم. لازم است به اين نکته اشاره شود که ما در اين پايان­نامه قصد توليد علم در علوم سياسي را نداريم. بلکه مي­خواهيم به مقدّمات و مباني چنين حرکتي در علوم سياسي اشاره کنيم. لازمه­ي تبيين مباني توليد علم در علوم سياسي، داشتن نگاهي کلان­نگر است. يعني بايد ابتدا از زاويه­ي مفهوم علم و سپس علومانساني وارد بحث علوم سياسي شد. بسياري از مؤلفه­ها و مباني­اي که در باب توليد علم در علوم سياسي مطرح است ابتدا بايد در چهارچوب مفهوم علم و علوم­انساني تبيين شود. ابتدا بايد بسياري از مباني و مؤلفه­ها در علم و علوم­انساني تغييرکند، سپس وارد بحث علوم سياسي شويم. از همين رو در اين پايان­نامه نگاه از بالا به پايين، سير از علم به علوم­انساني و از علوم­انساني به علوم سياسي است. « فلسفه­ي علوم سياسي زيرمجموعه‏اي از فلسفه­ي علوم اجتماعي، و فلسفه­ي علوم اجتماعي زيرمجموعه‏اي از فلسفه­ي علم به شمار مي‏رود. پس پژوهش از فلسفه­ي علم به سمت فلسفه­ي علوم اجتماعي و سپس فلسفه­­ي علوم سياسي، حركت از کلّي به جزئي است» (حقيقت، 1382: 162)

نوع نگاه ما در اين پايان­نامه مبتني بر فلسفه­ي علم است. در همين راستا ما مباني توليد علم در علوم سياسي را از سه منظر هستي­شناسي، معرفت­شناسي و روش­شناسي که خود بخشي از فلسفه­ي علم است، تبيين مي­کنيم. اين سه مفهوم رابطه­ي مسقيمي با هم داشته و بترتيب هر کدام تعيين کننده­ي ديگري مي­باشد. اين سه حوزه­ي هستي­شناسي، معرفت­شناسي و روش­شناسي ابتدا در چهارچوب علم، سپس علوم­انساني و در نهايت علوم سياسي مطرح مي­شود. سعي شده در اين سه حوزه مبتني بر پاردايم اسلامي عمل شود. يعني تفکر اسلامي در اين موارد اساس کار ما قرار مي گيرد.

البتّه نبايد از اين نکته غافل شد که يکي از پايه­هاي تبيين مباني و اصول جنبش توليد علم حرکت در بستر فسلفه­ي علم و مبتني بر مؤلفههاي آن است. جنبه­ي مهم ديگري که بايد مباني و اصول جنبش نرم­افزاري و توليد علم بر اساس آنها شکل بگيرد جامعه­شناسي علم است. يعني بررسي مؤلفه­هاي اجتماعي مؤثر بر توليد علم. اين بخش از کار ميتواند در قالب پايان­نامه و پژوهش مستقلي توسط علاقه­مندان به اين حوزه­ي مطالعاتي پي­گيري شود، وليکن در اين پايان­نامه سعي شده حداقل در قسمت ارائه راهکارها و پيشنهادات به برخي از مؤلفه­هاي اجتماعي در توليد علم نيز توجه شود.

روش مورد استفاده در اين پايان­نامه مبنايي و تئوريک بوده و مطالعات کتابخانه­اي اساس کار جمع آوري داده­ها مي­باشد.

نکته­اي که لازم است در اينجا توضيح داده شود اين است ما در حوزه فکري و فلسفي در اين پايان­نامه قرآن را مبنا و اساس کار خود قرار مي­دهيم. يعني هر جا که بحث از اسلام و مباني اسلام و معارف اسلامي مي­کنيم در واقع قرآن و حديث را معيار قرار داده­ايم.

 5-1- پيشينه­ي پژوهش

در زمينه­ي شناخت مفهوم و معناي جنبش نرم­افزاري و توليد علم آثار متعدّدي در قالب کتاب و مجموعه مقالات سمينارها منتشر شده که از آن جمله مي­توان به « منشور آزادانديشي و توليد علم » تهيه شده در دبير خانه­ي نهضت آزادانديشي و توليد علم، « تحليل گفتماني جنبش نرم­افزاري و توليد علم در کشور » اثر دکتر حسن فيروزآبادي، « توليد علم و فناوري­ها ( اصول و راهبردها) » اثر حسين عصاريان­نژاد اشاره کرد. در باب توليد علم در علومانساني نيز ميتوان به « جايگاه علوم­انساني در توليد علم » اثر علي شريعتمداري اشاره کرد.

در حوزه­ي پژوهش و پايان­نامه اثري که بطور مستقل به جنبش نرم­افزاري و توليد علم پرداخته و بطور خاص آن را در حوزه­ي علوم سياسي بررسي کرده باشد يافت نشد. البتّه بودند مقالاتي مانند چشمانداز علوم سياسي اسلامي و ايراني نوين (عليرضا صدرا، 1382) علم سياست در ايران؛ از بازشناسي تا بازسازي (مسعود پورفرد، 1383) بحران روش‏شناسي در علوم سياسي ‏(سيّد صادق حقيقت، 1382) بحران علم سياست در ايران‏ (مقصود رنجبر، 1382) و... امّا هيچ کدام بطور مشخص به بحث جنبش نرم­افزاري و توليد علم در علوم سياسي نپرداخته بودند.

 

6-1- سازماندهي پژوهش

اين پژوهش مشتمل بر چهار فصل ميباشد.

فصل اوّل به کلّيات پرداخته، سؤال اصلي پژوهش، روش­کار و پيشينه­ي پژوهش را مشخص مي­کند.

فصل دوّم به مباني نظري اختصاص دارد. در اين فصل ضمن تبيين مفاهيم کليدي به بحث در باب معيار توليد علم مي­پردازيم و بعد از آن لزوم جنبش نرم­افزاري و توليد علم در علوم سياسي را بررسي مي­کنيم. پرداختن به اين سؤال که آيا در علوم سياسي بايد بومي­سازي کرد و يا دست به توليد علم زد، آخرين بخش اين فصل است.

فصل سوم به عنوان فصل اصلي پژوهش به بررسي مباني و اصول جنبش نرم­افزاري و توليد در علوم سياسي از سه منظر هستي­شناسي، معرفت­شناسي و روش­شناسي مي­پردازد.

و در نهايت در فصل چهارم به موانع توليد علم در علوم سياسي اشاره شده و اراهکارهايي پيشنهاد مي­شود.

 فصل دوّم :

مباني نظري

 مقدّمه:

در اين فصل قصد بر اين داريم که مباني نظري را که در طول پژوهش مبناي کار ما قرار مي­گيرند را تبيين کنيم. در همين راستا ابتدا به تعريف مفاهيم اساسي مي­پردازيم. در گام بعد به اين مسأله مي­پردازيم که معيار در توليد علم چيست؟ طبيعتاً هنگامي که قرار است از توليد علم صحبت کنيم بايد مشخص نماييم که توليد علم چه معياري دارد تا بتوانيم بر اساس آن معيار قضاوت کنيم. در اين قسمت به بحث ISI مي­پردازيم. امروزه بسياري ISI و تعداد مقالات چاپ شده در ISI را معيار توليد علم مي­دانند. ما با معرفي ISI به بررسي ادله­ي مخالفان و موافقان اين معيار مي­پردازيم. در گام بعدي در اين فصل به بررسي دلايل و لزوم جنبش نرم­افزاري و توليد علم در علوم­انساني و بالطبع آن در علوم سياسي مي­پردازيم و به اين سؤال پاسخ مي­دهيم که چرا بايد دست به توليد علم، مخصوصاً در علوم سياسي زد. در بخش بعدي به بحث امکان علوم سياسي اسلامي ميپردازيم و بطورمشخص تبيين مي­کنيم که آيا دين با سياست قابل جمع است و در صورت پيوند دين با سياست نسبت آن دو چگونه است؟ يعني دين چه تأثيري بر علوم سياسي مي­گذارد. بحث پيوند دين و سياست از آن رو مطرح مي­شود که وقتي ما از توليد علم صحبت مي­کنيم اين علم بايد مبتني بر مؤلفه­هاي فکري و فلسفي ما باشد که همان اسلام است.

 1-2- تعريف و شناخت مفاهيم:

1-1-2- علم

معناي نخستين و اوليه­ي علم، دانستن در برابر ندانستن است که با پيدايش بشريت آغاز شده است.( موسوي، 1383: 10) افلاطون معتقد است علم، باور صادقانه موجّه است.( فراهاني، 1388: 100) در يک معناي وسيع­تر مي­توان بيان داشت که « کشف واقع در برابر جهل بسيط و مرکّب علم است». (مصباح يزدي، 1363: 63). اين برداشت­ها از علم ممکن است چندان دقيق نباشد. اين عدم دقّت ناشي از اختلاط مفاهيم با يکديگر است. در اين تعاريف بين علم و دانش اختلاط صورت گرفته است و بيشتر دانش که شامل هرگونه آگاهي مي­شود، علم در نظر گرفته شده است.

انسان همواره با مقوله­اي به نام شناخت روبرو بوده که حاصل آن «دانش» در مقابل «جهل» است. دانش متفاوت و متمايز از علم است. دانش که معادل knowledge است، در مقابل جهل و ناداني قرار مي­گيرد. درحالي که علم به معناي scicnce در برابر امر غيرتجربي و غيرآزمون­پذير. با ادبيّاتي عاريت گرفته از منطق، رابطه­ي دانش و علم، رابطه­ي عموم و خصوص مطلق است. چه هر علمي، دانش است امّا برخي دانش­ها علم هستند و برخي نه. مابعدالطيبه نوعي معرفت و دانش است، امّا در حيطه­ي علم (science) نمي گنجد (عليا، 1389: bashgah.net). ممکن است فردي از طريق کشف و شهود به آگاهي و شناخت نسبت به پديده­اي برسد امّا از آن جهت که اين امر قابل آزمايش و تکرار براي ديگران نيست نمي­توان آن را علم خطاب کرد. هر چند ممکن است آن آگاهي و شناخت کاملاً مبتني بر حقيقت باشد. علم اثبات جمعي لازم دارد. ( فراهاني، 1388: 100)

در باب مفهوم علم بايد به دو نکته­ي ديگر اشاره کرد و آن تفاوت علم با دو مفهوم « اطّلاعات » و « فناوري » است. در بسياري از موارد بين اين مفاهيم خلط مبحث صورت مي­گيرد. بايد توجّه شود که علم غير از اطّلاعات است. اطّلاعات مجموعه آگاهي­هاي پراکنده­اي را گويند که به سامان و جهت­دار نيست، امّا علم سامانمند و جهتمند بوده و در ارتباطي منطقي، پيوسته، هدايت­آور و روشنگر است.(مظاهري­سيف، 1388: bashgah.net) علم جديد دو شاخه­ي اصلي تجربي و انساني دارد که کلاً محصول يک تمدّن اومانيستي است (زرشناس، 1388: bornanews.com).

فناوري را نيز بنايد معادل علم گرفت. هدف علم ايجاد دانش است امّا فناوري به دنبال کاربرد دانش است تا محصول و خدمتي را براي جامعه عرضهکند. هدف فناوري کاربرد علم در جهت ارائه­ي خدمات و کالاي مورد نياز جامعه است. علم خيلي وسيع­تر از فناوري است. هر چند که بايد به اين نکته نيز توجّه کرد که بين مسأله علم و فناوري يک تعامل و تعادلي برقرار است. درست است که فناوري فرزند علم است ولي اگر فناوري نيز رشد بکند خود زاينده­ي علم مي­شود. از طرف ديگر نمي­توانيم بگوييم علم بد است، امّا مي­توانيم از فناوري بد نام ببريم. به معناي ديگر خود علم بد نيست ولي ممکن است کاربرد آن – فناوري- بد باشد.(موسوي موّحدي، 1381)

 2-1-2-فلسلفه­ي علم

اگر علوم مختلف واقعيّت­هاي طبيعي و اجتماعي را بررسي مي­کنند، فلسفه­ي علم به مطالعه­ي ماهيّت اين علوم و فعاليّت­هايي که در آن انجام مي­شود مي­پردازد.(ابطحي، بي تا : pajoohe.com) در باب تعريف فلسفه­ي علم، مانند بسياري از مفاهيم ديگر در حوزه­ي علومانساني، اجماع نظر واحدي وجود ندارد و تعاريف مختلفي از آن ارائه شده است و از ديدگاه­هاي مختلفي به آن نگريستهاند[1]. براي مثال فلسفه­ي علم عبارت است از تبيين اصول و مباني علم که در آن به تعريف، موضوع، روش، فايده، مؤلف، مسائل و تاريخچه­ي علم اشاره مي­شود. با توجّه به اين تعريف از فلسفه­ي علم، هنگامي که از فلسفه­ي علوم­انساني صحبت مي­کنيم بايد به تعريف علوم­انساني، موضوع آن، روش­هاي مورد استفاده­ي آن، مؤلف، مسائل و تاريخچه­ي آن اشارهکنيم. البتّه به نظر مي­رسد سه گزاره­ي اوّل يعني تعريف، موضوع و روش اهميّت بيشتري در باب تبيين فلسفه­ي علم داشته باشند.

از منظري ديگر در پديدارشناسي، فلسفه­ي علم عبارت است از پرسش­هاي ريشه­اي در باب پيش­فرض­هايي که پيدايش و تکامل علم مبتني بر آن بوده است.(اميد، 1376) در اين راستا فلسفه­ي علم به ظاهر ساختن پيش­فرض­ها و تمايلات باطني دانشمندان که در نظريه­هاي علمي و داوري درباره­ي آنها نهفته است مي­پردازد. براي مثال فيلسوفان علم نشان مي دهند که دانشمندان فرض کرده­اند که «طبيعت منظّم است» و «نظم حاکم بر طبيعت قابل شناخت است» يا «قوانين مبتني بر ضرورت علمي نسبت به قوانين آماري، يا تبيين­هاي مکانيکي نسبت به تبيين­هاي غايت انگارانهترجيح دارند».(لازي، 1377، 16)

در فلسفه­ي علم به تحليل و تشريح مفاهيم مورد استفاده در نظريه­هاي علمي نيز پرداخته مي­شود. براي مثال رياضيات با اعداد سر و کار دارد، امّا نمي­تواند به اين سؤال پاسخدهد که عدد چيست؟ فيزيک از مفهوم زمان استفاده مي­کند، امّا با اين وجود اين که هم مردم عادي و هم فيزيکدانان مي­پندارند که مي­دانند زمان چيست امّا آنها به سختي مي­توانند به ما بگويند که زمان دقيقاً چيست؟(روزنبرگ، 1384، 18-17) در چند دهه­ي اخير چگونگي شکل­گيري تئوري­هاي علمي مهمترين موضوع مورد توجّه فلسفه­ي علم شده است.(قندچي، 2001 : hupaa.com)

با توجّه به موارد فوق در تعريف فلسفه­ي علم، ميتوان بيان کرد که منظور از فلسفه­ي علومانساني _ و حتّي زيرشاخه­هاي آن مانند علم سياست- نيز شناخت و تبيين پيش­فرض­هايي است که علوم­انساني بر آن استوار است و همچنين مفاهيم مورد استفاده در اين علوم. درک صحيح و درست اين پيش­فرض­ها و مفاهيم به ما کمک مي­کنند که فلسفه­ي علوم­انساني را بهتر درک کنيم.

نکته­ي بسيار مهمي که در باب فلسفه­ي علم – مخصوصاً در غرب- بايد به آن اشاره کرد مفهوم علم در فلسفه­­ي علم است. «مراد از علم در فلسفه­ي علم امروز، صرفاً علوم تجربي است و اکثراً مثال­هايي که در اين موضوع مورد بحث قرار مي­گيرد، مربوط به علوم تجربي طبيعي مي­باشد.»( اميد، 1376 : 2 ) توجّه ويژه­اي که درصد سال اخير به فلسفه­ي علم شده است ناشي از ارج و قربي است که علوم تجربي در عصر جديد در ميان مردم پيدا کرده­اند و چنين پنداشته ميشود که علم و روشهاي آن داراي خصوصيّاتي ويژه است که به نتايج قابل اعتماد منجر مي­شود. دليل براين مدعا (جايگاه والاي علم – علوم تجربي – در عصر حاضر) آن است که افراد، رسانه­ها، حوزه­هاي مختلف مطالعاتي و مشرب­هاي فکري و... اصرار دارند که ديدگاه­هاي خود را علمي بخوانند تا وانمود شود آنها براي رسيدن به ديدگاه­هاي خود از روش­هايي استفاده کرده­اند که علم با سابقه و معتبري همچون فيزيک از آن استفاده کرده است. مانند اگوست کنت که جامعهشناسي خود را فيزيک اجتماعي ناميد. (لازي، 1377 : 16)

 3-1-2- علومانساني

از منظرهاي مختلف، از علومانساني تعاريف متعدّدي عرضه شده است. به اجمال مي­توان گفت علوم­انساني دانش­هايي هستند که انسان در آنها از لحاظ حيات دروني و روابط با ديگران بررسي مي­شود به عبارت دقيقتر علوم­انساني شاخه­اي از علوم است که مطالعات و تـأملات انسان را درباره خودش از زواياي گوناگون در بر مي­گيرد و در زمينه­هاي متنوعي نيز رشد يافته است. (رجبي، 1388: 24) به تعبيري علوم­انساني به بررسي رفتارهاي فردي يا اجتماعي انسان مي­پردازند و رفتار و منش انسان در ارتباط با جامعه را مورد بررسي قرار مي­دهند.

وجه تمايز علوم­انساني با علوم طبيعي (فيزيک، شيمي و...) و يا علوم دقيقه (رياضيات، منطق و...) در اين است که در علومانساني، آنچه اهميّت پيدا مي­کند، نوع نگرش به انسان به عنوان موضوع مورد مطالعه و رابطه­ي او با جهان اطراف و جامعه است. (کانون گفتمان قرآن، 1388: askquran.ir ). برخلاف علوم تجربي که ماده­ي بي­جان را موضوع مطالعه خود قرار داده است، علومانساني موضوع مورد مطالعه خود را امري قرار داده که در تکاپو و تلاش در تغيير وضعيت خود است. انسان براي اين علوم انبوهي از مولکول­ها و سلول­ها نيست. بلکه دقيقاً خصلت خاص انساني انسان است که مورد مطالعه اين علوم است. (قره گزلي، 1388: 10) تمام رفتارهاي روحي و عملي بشر به نحوي موضوع تحقيق و پژوهش اين علوم قرار مي­گيرد.

از لحاظ تاريخي فرانسه­ي بعد از رنسانس را محل تولّد علوم­انساني مي­دانند(شاکر، 1385: bashgah.net). آغاز پيدايش علومانساني به صورت يک حوزه­ي مستقل، در دهه­هاي پاياني سده­ي هفدهم بود. علومانساني، دست کم در شکل نوين خود، خواستگاه غربي دارد و زاده تحوّلات معرفتي و اجتماعي اروپا و دنياي صنعتي از دوره رنسانس تا امروز است. در قرن نوزدهم جامعهشناسي ابداع شد و در قرن بيستم به تمامي جهان بسط يافت. ( Abraham, 1973) امّا جدايي اين علوم از علوم طبيعي در اوايل سده­ي نوزدهم به وقوع پيوست. از اواخر قرن هجدهم و اوايل قرن نوزدهم تا نيمه­ي قرن بيستم با پيشرفت علوم تجربي و تبليغات دامنه­دار پيروان نهضت روشنگري علومانساني از علوم تجربي جدا شد.(رجبي، 1388: 24) بر اين اساس کاملاً روشن است که اين علوم فرزند اومانيسم است و بر مبناي فلسفه­ي اومانيستي شکل گرفته است. ايده­هاي اومانيستي با تار و پود اين علومانساني تنيده شده، يعني علومانساني را از روح ايدئولوژيک ليبرالي­اش نمي­توانيم جداکنيم. (زرشناسي، 1388: bornanews.com).

از لحاظ مصداقي در دانشگاه­هاي غرب عبارت علومانساني معمولاً شامل هسته­اي علمي مرکّب از روان­شناسي، جامعه­شناسي و انسان­شناسي ميشود. گاهي زبان­شناسي و تاريخ را به آن مي­افزايند. (دوريته، 1382: 17) به طور کلّي درمورد مصداق علومانساني دو ديدگاه وجود دارد. يکي ديدگاهي که روش اين علوم را به روش تجربي محدود نميکند و ديگري ديدگاهي که تجربه را يگانه روش اين علوم ميداند و به اين علّت است که فلسفه و علوم انتزاعي از آنها خارج ميشوند. با اين نگاه علومانساني اصلي عبارتند از علم سياست، اخلاق، جامعه­شناسي و اقتصاد. امّا روانشناسي که روشي تجربي دارد، جزء اين علوم به شمارش نمي­آيد. البتّه برخي در مغرب زمين روش علومانساني را تجربي ميدانند. در اين صورت علومانساني شامل روانشناسي، اقتصاد، علوم سياسي، جامعهشناسي و علومتربيتي ميشود. امّا حقوق، اخلاق و فلسفه از دايره­ي اين علوم خارجند زيرا نه روش آنها تجربي است و نه قدرت پيش­بيني به انسان ميدهند. دانشمندان طرفدار اين ديدگاه، علومانساني را انسانشناسي تجربي ميدانند، انسانشناسي به معناي عام. برخي از متفکّران نيز معناي علومانساني را چنان گسترده ميدانند که شامل علومي مانند اقتصاد، جامعهشناسي، انسانشناسي، جغرافيا، قومشناسي، زبانشناسي، تاريخ، سياست و.... ميدانند که فهرست متوفايي از آن نميتوان ارائه کرد.(فروند، 1372: 73) گاهي از علومانساني به علوماجتماعي نيز ياد مي­شود. ژان پياژه[2] در کتابش « شناختشناسي علومانساني » نوشته است: « نميتوان هيچ­گونه تمايز ماهوي ميان آنچه اغلب علوماجتماعي ناميده ميشود و آنچه علومانساني خوانده ميشود، قائل شد. زيرا بديهي است که پديدههاياجتماعي به همه خصوصيّات انساني، حتّي فرايندهاي رواني – فيزيولوژيک وابستهاند و در مقابل علومانساني همه از جهت معينياجتماعي­اند.»(دوريته، 1382: 18)

[1]براي آشنايي با چهار ديدگاه کلي درباب چيستي فلسفه علم رجوع کنيد به : لازي، جان ( 1377). درآمدي تاريخي به فلسفه­ي علم،ترجمه­ي علي پايا، تهران، انتشارات سمت، چاپ دوم

[2] Jean William Fritz Piaget


مبلغ واقعی 52,920 تومان    25% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 39,690 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 408

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/01/27 بسم الله الرحمن الرحیم سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم مثلا یک فرد به طور میانگین اگر 12 ساعت کارکند و ...

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 اردیبهشت 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای ...

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

-اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی کم در ...

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی و بدون نیاز به ارتقا توجه :مشکل امضا با کلید دیباگ دراین نسخه کاملا رفع شده و برنامه ها به بازار ارسال می شوند اگر به این مشکل برخوردید ما 10برابر پولتان را پس میدهیم. این نرم افزار بر روی اندروید قابل نصب میباشد 100% مورد تایید ...

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

بلند قامت بودن یک امتیاز بزرگ برای شماست! سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا شوید چند تا نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم همانطور که تو اینستاگرام(khosh.andam@)نوشتم خیلی اتفاقی با این متد آشنا ...

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

کتاب آموزش تعمیر لامپ کم مصرف همانطور كه مي دانيد لامپ هاي كم مصرف بعد از مدتي ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير دارند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل لامپ را در منزل تعمير كرد این مجموعه دارای 5 کتاب است که در آن نحوه عملکرد و روش های عیب یابی لامپ کم ...

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی وفیک را یک جادریافت کنیدهرکدام از این نرم افزار ها در اینترنت و کافه بازاربه قیمت خیلی بالایی بفروش میرسند. نکته: پورسانت بازاریابی این محصول 60% است نسخه ی 100%تست شده با توجه به فیلترینگ تلگرام 15 اردیبهشت ...

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است.در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه ...

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

محتوای این مجموعه کامل آموزش خوشنویسی: 1- آموزش خوشنویسی با خودکار 2-سرمشق های خوشنویسی 3- آموزش خط تحریری 4-آداب خوش نویسی فايده اول خوشنويسی: كه روحي و دروني است ٬رويت خط زيبا موجب بهجت روحي و حظ معنوي مي شود و البته بهره معنوي خوشنويس مضاعف و مبتدا است و آثار و بركاتي ...

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول ...

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

نوع فایل:PDF زبان:فارسی حجم فایل:18KB در چند دهه اخیر با توجه به افزایش رشد آپارتمان سازی ، تعداد متقاضیان ساخت کابینت نیز افزایش پیدا کرد و با توجه به تغییر ماهیت کابینت ها از فلزی به MDF و تمایل به تغییر مکرر دکوراسیون آشپزخانه از سوی خانواده ها ، کابینت سازی نیز در میان مشاغل ...

آموزش برنامه نویسی آردوینو

آموزش برنامه نویسی آردوینو

معرفی آردوینو : آردوینو یکی از معروف ترین platform های متن باز است که روی برد های خود از میکروکنترلر های AVR و ARM شرکت atmel استفاده کرده است . هدف اردوینو استفاده از مدار چاپی واحد بود که توانست باعث شود توزیع دهنگان این platform باهم به اشتراک گذاری کد ها و شماتیک پروژه ی ...

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

برای درآمدزایی فوق العاده، فقط توضیحات زیر را تا انتها بخوانید. ما درآمد شما را تضمین می کنیم. واقعا ده میلیون تومن درآمد ماهیانه هیچ چیز خاصی نیست. اینقد واسه خودتون بزرگ و دست نیافتنیش نکنین دوستان من، اگه به ضمیرناخودآگاه خودتون القا کردین که اون بزرگه و شما ...

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

برنامه تماس و ارسال پیام رایگان به دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که ...

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب درآمد میلیونی اینترنتی و تضمینی در منزل جدید ترین و مطمئن ترین روش کسب درآمد در سال 1394 تعهد و ضمانت ما : در عرض فقط یک ساعت اول کسب درآمد نمایید بعد از درآمد آن این مجموعه را خریداری نمایید می دانیم همه ما از مطالب تبلیغاتی و الکی که در مورد کسب و کار اینترنتی است خسته ...

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

vipbike.ir توجه توجه روش هایی که کاملا قانونی هستند اما جایی آن ها را پیدا نمیکیند این روش ها بسیار ساده و کاربردی هستند و تنها با طی مراحلی ساده شما می توانید در کم تر از دو دقیقه حداقل ۱ گیگ اینترنت رایگان همراه اول و ۱۴ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل دریافت ...

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

- ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps ردیابی و کنترل از از راه دور ، با وارد کردن شماره موبایل نرم افزار ردیاب شماره موبایل کاملا ایرانی و فارسی بدون نیاز به فعال بودن GPS گوشی شما و طرف مقابل با استفاده از این نرم افزار ردیاب شماره موبایل فرزندان و افراد ...

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن فوق العاده و کم یاب سامانه مخابرات با امکانات زیر که گویای محتواست قابلیت استعلام شماره موبایل قابلیت کشف مزاحم تلفنی قابلیت دریافت ریز مکالمات مشترکین تلفن همراه مشترکین حقوقی مشترکین تلفن ثابت پیش شماره ها ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آیا می دانید؟ یک راز مهم در مورد سایت های کسب درآمد از اینترنت که ممکن است ندانید. می دانید چرا سایت های مختلفی که دیده اید نتوانسته اند به شما کمک کنند کسب درآمد کنید؟حقیقت این است که اکثر این سایت های آموزشی برای کسب درآمد در اینترنت توسط ...

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت‌الله ولی نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی پر فروشترین کتاب نسخه خطی با بیش از 2000000 فروش تا کنون به دليل استقبال بي نظيز شما كاربران گرامي نسخه خطي فوق فقط تا پايان اسفند ماه با 20% تخفيف به فروش مي رسد و بعد از آن به قیمت ...

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید اینکه در آینده بتوانند یک شغل کارمندی داشته باشند به سختی درس می خوانند و عده ای دیگر که نتوانند درس بخوانند نیز راه های دیگری را انتخاب می کنند. ...

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی» (فایل word قابل ویرایش) این پروژه توسط گروه معماری تلار تهیه شده است. از این بابت مشابه آن در وب وجود ندارد. رساله در 157 صفحه تنظمیم شده و دارای 77 منبع است. متن مطابق ...

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

▼ توجه توجه ▼ شما می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از سایت ما دانلود نمایید: app.alosite.net نرم افزار افزایش بازدید سایت نرم افزاری است جهت بالا بردن بازدید سایت یا وبلاگ با ایپی های متفاوت شما میتوانید به جای خرید بازدید از سایت ها از نرم افزار بازدید استفاده کنید ...

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

قوانین ثروتمند شدن چیست؟ ذهن ثروتمندان چگونه کار می کند؟ وجود ثروت ساز چگونه وجودی است؟ چرا بعضی افراد با اینکه سخت کار می کنند هیچ وقت پولدار نمیشوند؟ ذهن فقرا با ذهن ثروتمندان چه تفاوتی دارد؟ نوع مشاغل ثروتمند شدن شما کدام است؟ چرا اکثر مردم از پیشرفت و بهبود ...

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوالات عملی ICDL2 همراه با جواب (ویندوز - اینترنت و ایمیل ) تعداد فایل : 7 نوع فایل : Pdf ...

آموزش تله کینزی در دو روز

آموزش تله کینزی در دو روز

فقط در 2 روز...! با سلام. در این کتاب آموزش کامل تله کینزی را بصورت خیلی ساده و روان در اختیار شما قرار دادیم که هرکسی حتی در مبتدی ترین سطح میتواند تله کینزی را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرد. آموزش هایی که داده شده همراه با تصویر میباشند و باعث یاد گیری بهتر شما عزیزان ...

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

مجموعه سؤالات تستي كتاب تفسیر قرآن کریم (آیات برگزیده) (ويراست دوم، نشر معارف) مشتمل بر 600 سؤال. 2 جزوه و خلاصه درس (تفسیر قرآن کریم(آیات برگزیده) فایل pdfکتاب حجم فایل:20kb گردآورنده این فایل وب سایت نسیم بوک ...

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

آموزش رانندگي به زبان فارسي آموزشي كاملا فارسي و صد در صد اورجينال آيا مي خواهيد تمام فوت و فن رانندگي را به طور كامل بدانيد؟ آيا مخواهيد تنها با يكبار امتحان رانندگي قبول شويد؟ آيا چندين بار تست رانندگي داده و قبول نشده ايد؟ بهترين روش آموزش رانندگي در منزل ...


مطالب تصادفی

  • استفاده از نشاسته اصلاح شده هیدروکسی پروپیل دی استارچ فسفات به عنوان جایگزین روغن در سس مایونز  ....
  • استفاده از عصاره برگ زیتون به جای آنتی اکسیدان ها و نگهدارنده های سنتزی در سس مایونز و ارزیابی تغییرات فیزیکوشیمیایی .....
  • استخراج لیکوپن از ضایعات گوجه فرنگی.....
  • استخراج پلی ساکارید از برگ گیاه هفت کول و بررسی فعالیت ضد اکسایشی و ضد میکروبی آن....
  • استخراج پروتئین از کنجاله آفتابگردان و بررسی ویژگی‌های عملکردی آن....

بندرعباس

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب