تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا

برچسب های مهم

پیوند ها

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 8323
 • بازدید دیروز : 12575
 • بازدید کل : 1335213

طراحی محل اقامت برای محیط زیست گردشگری در منطقه سالم با رویکرد سازگاری بین معماری و محیط طبیعی....


طراحی محل اقامت برای محیط زیست گردشگری در منطقه سالم با رویکرد سازگاری بین معماری و محیط طبیعی....

مقدمه:

جامعه ايران با وجود فرهنگ غني ايراني و اسلامي و تمدن چند هزار ساله از قابليت كافي براي حركت به سوي توسعه پايدار برخوردار است. در طراحي ايران آينده از تمامي امكانات ملي بايد سود جست. فرآيند توسعه پايدار عزم ملي و مشاركت تمامي نهادهاي اجتماعي را مي‌طلبد.

متأسفانه ارزش های معماری امروز با رویکردی مصرف گرا به ساخت، فرمهای قراردادی و با دلمشغولی های شخصی و بدون توجه به محیط اطراف آن، وحفظ محيط زيست، به دست فراموشی سپرده شده اند. از سوی دیگر ساخت و ساز در محیط های شهری ما روز به روز در حال گسترش است تا بتواند پاسخگوی نیاز جمعیت رو به افزایش باشد. برای همین است که صنعت ساختمان به یکی از عظیم ترین صنایع جهان تبدیل شده و بیش از 40 درصد منابع انرژی مصرفی را به خود اختصاص می دهد. پیامدهای استفاده بیش از حد از منابع تجدید ناپذیر طبیعت، نابودی و آلودگی محیط زیست و فقدان منابع طبیعی برای نسل های آینده می باشد.

بنابراین جهت گيري معماري امروز ، در تلاش برای رسیدن به انعطاف، هوشمندی و سازگاری با محيط بايد باشد. این ها از بنیادی ترین ویژگی های طبیعت اند و طبیعت می تواند الگوهای شایان توجه برای طراحی به دست دهد. البته این موضوع سابقه ای بسیار طولانی دارد و منحصر به معماری امروز نیست. در کشور ما هم پیشینه ای غنی در معماری معطوف به طبیعت وجود داشته است. در واقع آنچه كه امروزه تحت عنوان معماري پايدار و همساز با محيط مي شناسيم، ريشه در مفاهيم نابي دارد كه سرچشمه آن مشرق زمين و به خصوص كشورمان ايران است و استفاده از اين اصول، در كنار بهره گيري از تكنولوژي هاي روز مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد.

 فصل اول:

 کلیات موضوع

 1-1 طرح مسأله

فضاهایی که برای اقامت گردشگران طبیعت (اکوتوریسم) طراحی می شوند؛ بهتر است با محیط طبیعی در تعامل باشند. این در حالی است که اکنون، معماری چنین فضاهایی در کشور ما، عمدتاً سازگاری مطلوبی با طبیعت نداشته و نیاز گردشگران به ارتباط با محیط طبیعی را تأمین نمی‌کنند. در حالیکه هدف اصلی گردشگری طبیعت، تعامل با محیط طبیعی و تکریم آن است. بنابراین، ارائه راهکارهایی برای تأمین ارتباط، سازگاری و تعامل مطلوب میان معماری و بهره برداران آن با طبیعت، در طراحی فضاهایی که به منظور اقامت گردشگران طبیعیت شکل می‌گیرند؛ ضرورت می یابد. برای برقراری تعامل مطلوب میان معماری و محیط طبیعی، می توان رویکردها و راهکارهای گوناگونی را به کار برد؛ از جمله ایجاد فرم هماهنگ با بستر طراحی، استفاده از فناوری‌ها و مصالح بوم آورد، استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیرو نظایر آن. بر این اساس، به نظر می رسد بتوان با استفاده از برخی راهکارهای فوق، رهنمودهایی برای طراحی یک مجموعه اقامتی اکوتوریسم ارائه داد؛ به نحوی که بتواند سازگاری معماری با محیط طبیعی پیرامون خود را ارتقاء دهد.

1-2 ضرورت انجام تحقیق

اسالم یکی از مناطقی است که می تواند برای طبیعت گردان بسیار جذاب باشد، اسالم یکی از شهرستان های استان گیلان در شمال کشور می باشد. از نقاط دیدنی اسالم می توان به پارک جنگلی گیسوم، جاده اسالم به خلخال و منزل جلال ال احمد و... اشاره کرد. مسیر قدیمی اسالم به خلخال یکی از مسیرهای زیبا و بکرطبیعت گردی و جنگل نوردی است که از سالیان دور مردم خطه شمال از آن برای رفت و آمد به اردبیل استفاده میکردند.جنگل اسالم از دیدگاه گردشگران و جنگل نوردان یکی از مکانهای دیدنی گیلان و یکی از زیباترین مناطق کوهستانی و جنگلی ایران بشمار می آید که همواره دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا میخواند.

جاده اسالم تنها يك جاده جنگلي نيست. تركيبي از جنگل،‌ دشت، گلزار، آبشار و درياچه است كه گردشگر را مبهوت خود مي‌كند. گله‌هاي اسب ، خانه‌هاي روستايي و راشستان ها، چشم‌انداز‌هاي ييلاقي و مهي كه دره‌ها را سفيدپوش مي‌كند جاده اسالم را به يكي از دلخواه‌ترين جاده‌هاي توريستي كشور تبديل كرده است. جاده‌اي كه با مسيري پيچ در پيچ، اسالم به خلخال را با فاصله اي 70 كيلومتري در دو استان اردبيل و گيلان بهم پيوند داده است.

این منطقه به دلیل بهره مندی از حیات وحش و محیط زیست بکر و طبیعی، بهترین مکان برای جذب طبیعتگردان می باشد. متاسفانه تا به امروز تلاشی برای این مقوله صورت نگرفته و مردم محلی معتقدند که حتي سازمان ميراث فرهنگي هم از بسياري از جاذبه‌هاي طبيعي منطقه خبر ندارد. بسیاری از روستاها و مناطق گردشگری این منطقه به صورت فصلی مورد استفاده قرار می گیرند و این مسئله ، دلیل اصلی انتخاب این مکان برای طراحی مجموعه اکوتوریسم است تا بتوان گردشگران را در همه ایام سال و بیشتر از پیش به این منطقه سرازیر نمود.

اکوتوریسم، به دلیل آنکه گونه خاصی از گردشگری به شمار می رود؛ که ارتباط نزدیکی با طبیعت دارد. فضای معماری دربرگیرنده ی آن نیز لازم است تسهیل گر ارتباط با محیط باشد. بدین منظور، دستیابی به راهکارهایی برای طراحی مجموعه‌های مرتبط با اکوتوریسم، از جمله فضاهای اقامتی، به منظور ایجاد سازگاری بیشتر آن‌ها با محیط زیست و در کنار آن، گسترش اکوتوریسم به عنوان گردشگری سازگار با محیط ضرورت می یابد. در این رویکرد (سازگاری معماری و محیط طبیعی)، معماری بر محیط غالب نیست، لطمه کمتری بر محیط زیست طبیعی وارد آورده و همچنین، امکان بازیافت و استفاده از مصالح بومی و انرژی های پاک، که محیط را کمتر آلوده می کنند؛ فراهم می‌شود.

1-3 ادبیات و سوابق تحقیق

رویکردهای مختلف طراحان به طبیعت، از گذشته تاکنون موجب برپایی فضاهای معماری با کیفیت های مختلف شده است. در این بحث لازم است کیفیت تعامل انسان و طبیعت به عنوان زمینه ای بر شکل گیری هنر و معماری مورد بحث قرار گیرد. بنابراین ابتدا باید مفهوم طبیعت بررسی شده و سپس با تفسیر نسبت آن با انسان و با توجه به رابطه میان انسان و معماری به توضیح کیفیت ارتباط میان معماری و طبیعت پرداخت.

در حوزه معماری دیدگاههایی مانند معماری سبز و اکوتک با رویکردی عملکردگرایانه اصولی را در ارتباط با طبیعت مطرح کردند. از نظر معماری طراحی و برپایی ساختمانی که کمترین مداخله را در اکوسیستم طبیعی ایجاد کند و سازگاری بیشتری با محیط اطراف داشته باشد مورد توجه قرار گرفته و طرحی پایدار نامیده شده است. این رویکرد توسط کمیته آی یو سی ال در سال 1969 با هدف دستیابی به رشد اقتصادی و صنعتی بدون آسیب رساندن به محیط مطرح گردید. معماری پایدار سعی بر کاهش اتلاف انرژی و آلودگی محیط زیست در معماری دارد و مهمترین سرفصل های آن را عناوین"معماری اکوتک" ، "معماری و انرژی" و "معماری سبز" تشکیل می دهد. معماری پایدار از جریان های مهم معاصر به حساب می آید که عکس العملی منطقی در برابر مسائل و مشکلات عصر صنعت به حساب می آید.

در مطالعات به عمل آمده این نتیجه حاصل شد که معماری اکوتک از تفکرات معماری پست مدرن تا حدودی به معماری پایدار نزدیکتر می باشد. در معماری اکوتک، به محیط زیست و استفاده از سوخت و انرژی تجدید شونده و بازیافت و تجدید انرژی که کمترین آسیب را به طبیعت و محیط زیست وارد کند، توجه می شود.

از نمونه بناهایی که با توجه به معماری پایدار و در ارتباط با طبیعت ساخته شده است، ساختمان کاونسیل است که با فناوری منحصر به فردش برنده ی جوایز متعددی در زمینه معماری، و معماری پایدار در استرالیا شده است. جدا سازی زباله ها در مبداء، لزوم اندازه گیری دمای داخل، کنترل میزان مصرف برق در طول شبانه روز، و تشویق کارمندان به استفاده از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی برای آلوده نکردن محیط زیست، از فعالیت های عادی به شمار می آید. تمام مواد و مصالحی که قرار است در نازک کاری ساختمان ها به کار روند دارای شناسنامه سبز هستند و باید نشان دهند این مواد چگونه تهیه شده و بعد از چند سال چگونه به چرخه طبیعت بر می گردند، این امر حتی شامل صندلی ها هم می شود. در غیر این صورت معماران مجاز به استفاده از آنها نیستند.فن آوری پایدار در تمام جنبه های آن و در هر 10 طبقه ساختمان رعایت شده است. تاسیسات تصفیه آبهای زیر زمین، کاربرد مواد تغیییر حالت دهنده در سرمایش، پنجره های خود کار برای خارج کردن گرما در شب، آفتابگیرهایی که با حرکت خورشید تغییر جهت می دهند و حتی ظروف نگه داری گیاهان در نما، همگی نشان از تفکری نو دارند.

در رابطه با اکوتوریسم در کشورتا به حال فعالیت چندانی صورت نگرفته است و به مسئله جذب و بهره گیری از طبیعت گردان چندان که باید توجه نمی شود. از نمونه های پژوهش در این رابطه پایان نامه ای با عنوان دهکده سبز گردشگران توسط خانم سارا رجبی می باشد که به اهمیت توجه به طبیعت و محیط زیست با استفاده از معماری پایدار برای جذب گردشگران اشاره شده است.

1-4 فرضیات تحقیق

با استفاده از برخی راهکارها، مانند انتخاب فرم، مصالح بوم آورو انرژی های تجدیدپذیر می توان سازگاری بنا با طبیعت را افزایش داد.

1-5 روش تحقیق

این تحقیق یک تحقیق نظری و کیفی است و مبتنی بر مطالعات اسنادی و برخی مشاهدات تکمیلی میدانی می باشد.

1- تدوین مبانی نظری تحقیق شامل :

تعریف واژگان

مطالعه پیشینه تحقیق

مطالعه نظریه های مرتبط

2_ استخراج راهکارهای دستیابی به معماری سازگار با محیط طبیعی

3_ تطبیق راهکارها با ویژگی های خاص منطقه طراحی

4_ ارائه رهنمودهای طراحی

 فصل دوم:

 چهارچوب نظری

 2-1 معرفی مفاهیم پایه

در این بخش، در دو قسمت به توضیح مفاهیم پایه می پردازیم. قسمت اول را به مفاهیم اکوتوریسم و اهداف و ضرورت های آن، و قسمت دوم را به بررسی اهمیت طبیعت و ضرورت حفظ و نگهداری آن اختصاص داده ایم.

قسمت اول(اکوتوریسم):

مقدمه:

لغت گردشگری tourismاز کلمه tour به معنای گشتن اخذ شده که ریشه در لغت لاتین tours به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد و چرخش دارد که از یونانی به اسپانیایی و فرانسه و در نهایت به انگلیسی راه یافته است.(پاپلی یزدی، سقایی، 1385)

صنعت گردشگری در طول تاریخ، همواره مورد توجه بشر بوده است. گردشگری سفر به نواحی مختلف و لذت بردن از منابع طبیعی است و به یکی از پردرآمدترین بخش های اقتصادی تبدیل شده و کشورهای پیشرفته اهمیت فراوانی به این مسئله می دهند.

گردشگری گونه های مختلفی از جمله گردشگری قومی، گردشگری تاریخی، گردشگری هنری، گردشگری طبیعت گرا، گردشگری تفریحی و گردشگری کاری دارد که در این میان، گردشگری طبیعت یا اکوتوریسم از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و روند رو به رشدی را دنبال می کند. توسعه گردشگری و به خصوص اکوتوریسم در صورتی که با مدیریت و برنامه ریزی همراه شود، می تواند ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و رفاه و بهبود معیشت مردم محلی را به همراه داشته باشد.

هتزر به چهار معیار در گردشگری مسئول اشاره می کند:

- کمترین اثر بر محیط زیست

- بیشترین مزایای اقتصادی برای مردم میزبان

- کمترین اثر بر فرهنگ های بومی و بیشترین احترام بای آنها

- بیشترین رضایت برای گردشگران.

اکوتوریسم در پی افزایش توجه و احترام به محیط زیست است و شرط آن این است که کمترین صدمه ای به محیط طبیعی وارد نشود. از این رو اکوتوریسم باعث بهبود وضعیت محیط طبیعی شده و مردم را از اهمیت حفاظت از محیط بکر طبیعی آگاه می سازد. هدف از این پژوهش طراحی یک مرکز اکوتوریسم با رعایت اصول زیست محیطی است تا علاوه بر اشتغال زایی و جذب توریسم، اهمیت حفظ محیط طبیعی و منابع طبیعی را به مردم آموزش دهیم.

واژه های کلیدی: گردشگری، اکوتوریسم، محیط زیست طبیعی

2-1-1 اکوتوریسم:

یکی از اشکال مختلف گردشگری، طبیعت گردی یا اکوتوریسم می باشد. اکوتوریسم امروزه در صنعت گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در میان سایر اشکال گردشگری از روند رو به رشدی برخوردار می باشد.

دانش اکوتوریسم یا گردشگری طبیعت به عنوان یکی از پرجاذبه ترین و در عین حال پرمنفعت ترین علوم وابسته به مناطق طبیعی و محیط زیست تلقی می شود که هنوز در ایران به طور جدی پرداخته نشده است. (مجنونیان، 4:1374)

افراد بشر همواره از مشاهده طبیعت لذت می برند و سفر به نواحی بکر و دست نخورده و دیدار از جذابیت های طبیعی برای ارضای نیازهای روحی و روانی و ارائه ی پاسخی به کنجکاوی های بشر موضوع جدیدی نبوده و نیست. چنین مسافری قصد تماشا یا بازدید از محیط طبیعی را دارد و هدف او کسب تجربه دسته اول با هدف یادگیری و آگاهی بیشتر از مکان مورد نظر، سعی در کاهش اثرات منفی گردشگری در این مکان را دارد و این سفرها از نظر اقتصاد محلی دارای بیشترین بازده است. (نماینده، 89_1388)

در این میان تعاریف متعددی در رابطه با اکوتوریسم ارائه شده است و نقطه نظرات گوناگونی راجع به آن وجود دارد که به ارائه ی چندین نمونه از آن می پردازیم:

هتزر اولین کسی است که در سال 1965 واژه ی اکوتوریسم را در توصیف رابطه ی بین گردشگران، محیط زیست و فرهنگهای بومی به کار برد.

واژه اکوتوریسم نخستین بار در دهه ی 1980 توسط هکتور_ بالاس_ لازکورین به کار رفت و این تعریف جامع، معتبر و کوتاه تقریباً توسط همگان پذیرفته شده وبرای نخستین بار وارد ادبیات توریسم شد. اولین تعریف جامع، کوتاه و معتبر توسط انجمن بین المللی اکوتوریسم در سال 1990 ارائه شد. (قالیچی ها، 1390)

اتحادیه جهانی حفاظت در سال 1996 این تعریف را از اکوتوریسم ارائه داد:

"سفری مسئولانه از نظر محیط زیستی که به منظور لذت بردن از مناطق نسبتاً بکر طبیعی( وهرگونه ویژگی فرهنگی موجود در منطقه از گذشته و حال) ترتیب داده می شود و باعث ترویج حفظ محیط زیست می گردد. در طول این سفر، گردشگران حداقل تأثیرات منفی را بر منافع طبیعی می گذارند و مردم بومی در سود حاصل از فعالیت های اجتماعی_ اقتصادی شریک می شوند". (اپلروود، 1386)

طبق تعریف والاس و پیرس در سال 1996، اکوتوریسم و اکوتوریست عبارت است از:

سفر به مناطق تقریباً دست نخورده به منظور مطالعه و کسب لذت. اکوتوریست گردشگری است که خود را نسبت به تمامیت گونه های گیاهی و جانوری، سرزمین و اکوسیستم های یک ناحیه به موازات جوامع محلی یا تمامی نیازها و ویژگی های فرهنگی شان مسئول می بیند. او مسافری است که عرصه های طبیعی را از دیدگاه جهانی خانه همه و از نظر محلی فقط خانه ساکنان آن می داند.

اکوتوریسم سفر به مناطق حساس، بکر، سالم و معمولاً حفاظت شده می باشد. اکوتوریسم برای گردشگری، یک سفر آموزنده می باشد که درآمد آن صرف حفاظت محل شدهو مستقیماً در رشد و توسعه اقتصادی و تقویت سیاسی جوامع محلی تأثیر گذاشته و موجب تکریم فرهنگ های گوناگون و حقوق بشر می گردد.

از میان اهداف اکوتوریسم، می توان گفت حفاظت از ویژگی های طبیعی و توسعه جوامع محلی، از اهداف اساسی آن می باشد.

و از دیگر ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- مسئولیت در حفظ تنوع زیستی

- مشارکت در تأمین رفاه جوامع محلی

- تقویت ویژگی های خرد فرهنگ ها

- فراهم آوری فرصت های آموزش و یادگیری

- تقویت اشتغال زایی از طریق فعال نمودن تشکلهای فرد در جذب اکوتوریستها و ارائه خدمات مرتبط

- التزام به مصرف کمتر منابع تجدید ناپذیر

- تقویت مشارکت های عمومی از جوامع محلی، مالکان، بازرگانان و بخش های دولتی (پناهنده،1381)

محققان اعتقاد دارند که فعالیت های گردشگری در صورت رعایت شش اصل زیر مصداق اکوتوریسم را می یابند:

 1. التزام به انجام دادن فعالیت هایی که کمترین پیامد منفی زیست محیطی را داشته باشند.
 2. زمینه سازی برای افزایش آگاهی و درک طبیعت و ویژگی های فرهنگی که باعث می شود بازدیدکنندگان نسبت به حفظ عناصر طبیعی و خصوصیات فرهنگی احساس مسئولیت بیشتری نمایند.
 3. مشارکت در حفظ و مدیریت مناطقی که به طور قانونی مورد حفاظت قرار می گیرند و همچنین سایر نواحی طبیعی.
 4. تقویت و مشارکت جوامع محلی در فرایند تصمیم گیری مربوط به تعیین نوع و میزان فعالیت های گردشگری.
 5. ایجاد منافع مستقیم اقتصادی و همچنین درآمدهای مکمل برای جوامع محلی.
 6. آموزش جوامع محلی نسبت به ارزش های طبیعی محیط زندگی آنها. (جمالزاده و دیگران،1382)

گردشگری مبتنی بر طبیعت:

بخش به سرعت رشد یابنده ای در نظام بازار جهانی گردشگری است. مکانهای هدف این نوع گردشگری عمدتاً پارک های ملی، ذخیره گاه های حیات وحش، سیماهای طبیعی جذاب و تماشایی و مناطق بکر و دست نخورده است. گردشگری مبتنی بر طبیعت، صنعت صادراتی بسیار مهمی در جهان است. در جوامع غربی، مسافرت به منظور تجربه طبیعت وحش از قدمت طولانی برخوردار بوده و پدیده ای است که مورد اقبال زیادی واقع شده است.(پناهنده، 1381)

منظور از تواناییهای محیطی مجموعه داده های طبیعی است که در بهره وری اقتصادی انسان از محیط مؤثر بوده، در راستای فعالیتهای اقتصادی انسان در محیط کاربرد دارد. در سنجش توانهای محیطی جهت بهره وری گردشگری از محیط، عوامل جغرافیایی متعددی به عنوان عوامل تشکیل دهنده توانهای محیطی مطرح اند. این عوامل اگرچه در ساختار محیط به صورت نظام مند مرتبط باهم عمل می کنند و هریک به نوبه خود تحت تأثیر عوامل دیگر شکل می گیرند، ولی بنا به شرایط جغرافیایی و ویژگی های منطقه ای هرکدام در شکل دهی به سیمای طبیعی محیط نقش ویژه ای دارند.

عناصر طبیعی در اقتصاد گردشگری به عنوان ماده اولیه و خام در نظر گرفته وبه شکل های مختلف عرضه می شوند. این عناصر را که در گردشگری اهمیت دارد می توان به صورت زیر برشمرد:

- ساختارهای زمین شناختی و ژئومورفولوژیکی(اشکال زمین)

- هیدرولوژی

- پوشش گیاهی و حیات جانوری

- اقلیم (پاپلی یزدی، سقایی،85)

اکوتوریسم شکل پایدار گردشگری مبتنی بر طبیعت است که تمرکز اصلی آن بر تجزیه و درک طبیعت و یادگیری درباره آن می باشد و مدیریت آن به گونه ای است که پیامدهای منفی حاصل از آن ناچیز و منافع آن برای جوامع محلی حداکثر می باشد و از آن جا که اکوتوریسم بر توان های طبیعی استوار است بنابراین می باید در حفاظت از ویژگی های طبیعی نقش فعال و مؤثر داشته باشد.( قالیچی ها، 1390)

گودین در سال 1995 گردشگری مبتنی بر طبیعت و اکوتوریسم را مقایسه کرده است:

به اعتقاد او گردشگری مبتنی بر طبیعت همه انواع گردشگری متمرکز، گردش با انگیزه های هیجان طلبی و گردشگری با پیامد خفیف را در بر می گیرد که در آنها انگیزه اصلی بهره برداری از طبیعت وحشی و دست نخورده همراه با گونه ها و زیستگاه های جانوری، سیماهای طبیعی و رودخانه های جذاب و تماشایی است. به عبارتی گردشگری مبتنی بر طبیعت مسافرت به منظور کسب لذت از نواحی طبیعی دست نخورده و مشاهده نزدیک حیات وحش گیاهی و جانوری است. در مقابل، اکوتوریسم نوعی گردشگری طبیعی با پیامد خفیف است که در مورد پایداری گونه ها و زیستگاه های طبیعی هم به صورت مستقیم از طریق ایجاد درآمد برای جوامع محلی و در نتیجه ایجاد انگیزه برای آنها در جهت حفاظت از میراث های طبیعی فعالانه عمل می نماید.

الف_ اصول اکوتوریسم:

دستورالعمل های اکوتوریسم برای برگزارکنندگان تور طبیعت در سال 1993 توسط جامعه بین المللی اکوتوریسم به منظور ارائه استاندارد برای این بخش از گردشگری به چاپ رسید.

جامعه بین الملل اکوتوریسم دستورالعمل هایی را نیز برای خانه های اکولوژیک و اکوتوریسم دریایی در سال 2002 چاپ کرده است.


مبلغ واقعی 59,328 تومان    25% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 44,496 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

دیدگاه های کاربران (0)

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/05/26 اضافه شدن ویدیوی جدید بسم الله الرحمن الرحیم کسب درآمد اینترنتی سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم ...

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 اردیبهشت 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای ...

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

-اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی کم در ...

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

بلند قامت بودن یک امتیاز بزرگ برای شماست! سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا شوید چند تا نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم همانطور که تو اینستاگرام(khosh.andam@)نوشتم خیلی اتفاقی با این متد آشنا ...

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی و بدون نیاز به ارتقا توجه :مشکل امضا با کلید دیباگ دراین نسخه کاملا رفع شده و برنامه ها به بازار ارسال می شوند اگر به این مشکل برخوردید ما 10برابر پولتان را پس میدهیم. این نرم افزار بر روی اندروید قابل نصب میباشد 100% مورد تایید ...

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت‌الله ولی نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی پر فروشترین کتاب نسخه خطی با بیش از 2000000 فروش تا کنون جهت سفارش بر روی لینک زیر کلیک نمائید . ...

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

کتاب آموزش تعمیر لامپ کم مصرف همانطور كه مي دانيد لامپ هاي كم مصرف بعد از مدتي ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير دارند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل لامپ را در منزل تعمير كرد این مجموعه دارای 5 کتاب است که در آن نحوه عملکرد و روش های عیب یابی لامپ کم ...

کسب درآمد 300هزار تومان در 60دقیقه

کسب درآمد 300هزار تومان در 60دقیقه

کسب درآمد 300/000تومان در 60 دقیقه آپدیت مهرماه 97 نکته: دوستان عزیز یکی از سوالاتی که خیلی از کاربران میپرسند اینه که آیا پکیج شما همون پکیجی هستش که تو اینترنت زده (کسب درآمد ۳۰۰ هزار در 30 دقیقه ) ؟! نخیر ، اون (پکیج کسب درآمد ۳۰۰،۰۰۰ در ۳۰ دقیقه ) به شما باینری آپشن و فارکس ...

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی وفیک را یک جادریافت کنیدهرکدام از این نرم افزار ها در اینترنت و کافه بازاربه قیمت خیلی بالایی بفروش میرسند. نکته: پورسانت بازاریابی این محصول 60% است نسخه ی 100%تست شده با توجه به فیلترینگ تلگرام 15 اردیبهشت ...

آموزش افزایش سایز آلت تناسلی بدون دارو و دستگاه

آموزش افزایش سایز آلت تناسلی بدون دارو و دستگاه

اگر واقعا می خواهید با مشکلات جنسیتان به کلی خدا حافظی کنید لطفا مطالب زیر را با دقت بخوانید...! در اين سايت روشي را به شما معرفي مي كنيم براي بزرگ كردن آلت تناسلي كه نتايج فوق العاده اي براي شما در بر خواهد داشت،كه خودتان هم باور نمي كنيد: . . . 1-افزايش طول و ضخامت به ...

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است.در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه ...

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

نوع فایل:PDF زبان:فارسی حجم فایل:18KB در چند دهه اخیر با توجه به افزایش رشد آپارتمان سازی ، تعداد متقاضیان ساخت کابینت نیز افزایش پیدا کرد و با توجه به تغییر ماهیت کابینت ها از فلزی به MDF و تمایل به تغییر مکرر دکوراسیون آشپزخانه از سوی خانواده ها ، کابینت سازی نیز در میان مشاغل ...

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

محتوای این مجموعه کامل آموزش خوشنویسی: 1- آموزش خوشنویسی با خودکار 2-سرمشق های خوشنویسی 3- آموزش خط تحریری 4-آداب خوش نویسی فايده اول خوشنويسی: كه روحي و دروني است ٬رويت خط زيبا موجب بهجت روحي و حظ معنوي مي شود و البته بهره معنوي خوشنويس مضاعف و مبتدا است و آثار و بركاتي ...

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید اینکه در آینده بتوانند یک شغل کارمندی داشته باشند به سختی درس می خوانند و عده ای دیگر که نتوانند درس بخوانند نیز راه های دیگری را انتخاب می کنند. ...

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

برای درآمدزایی فوق العاده، فقط توضیحات زیر را تا انتها بخوانید. ما درآمد شما را تضمین می کنیم. واقعا ده میلیون تومن درآمد ماهیانه هیچ چیز خاصی نیست. اینقد واسه خودتون بزرگ و دست نیافتنیش نکنین دوستان من، اگه به ضمیرناخودآگاه خودتون القا کردین که اون بزرگه و شما ...

آموزش برنامه نویسی آردوینو

آموزش برنامه نویسی آردوینو

معرفی آردوینو : آردوینو یکی از معروف ترین platform های متن باز است که روی برد های خود از میکروکنترلر های AVR و ARM شرکت atmel استفاده کرده است . هدف اردوینو استفاده از مدار چاپی واحد بود که توانست باعث شود توزیع دهنگان این platform باهم به اشتراک گذاری کد ها و شماتیک پروژه ی ...

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول ...

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

برنامه تماس و ارسال پیام رایگان به دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که ...

چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ؟

چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ؟

چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ؟ خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول داشته باشد و یا می خواهید دل کسی را بدست بیاورید و در این راه همیشه با شکست مواجه شده ...

دانلود رایگان کتاب رستاخیز مردگان العضیف pdf نسخه

دانلود رایگان کتاب رستاخیز مردگان العضیف pdf نسخه

معرفی کتاب:رستاخیز مردگان العضیف ترجمه شده نسخه فارسی عربی وانگلیسی (رستاخیز مردگان العضیف)کتاب نکرونومیکون ( آخرت مردگان ) و یا کتاب دیوانه کننده القابی است که روی این کتاب نهاده اند.!! نام دیگرش ولی الضعیف است..!! مؤلف اصلی این کتاب فردی بدوی اهل شام به نام عبدل ال حضرت در سال ...

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب درآمد میلیونی اینترنتی و تضمینی در منزل جدید ترین و مطمئن ترین روش کسب درآمد در سال 1394 تعهد و ضمانت ما : در عرض فقط یک ساعت اول کسب درآمد نمایید بعد از درآمد آن این مجموعه را خریداری نمایید می دانیم همه ما از مطالب تبلیغاتی و الکی که در مورد کسب و کار اینترنتی است خسته ...

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

توجه توجه روش هایی که کاملا قانونی هستند اما جایی آن ها را پیدا نمیکیند این روش ها بسیار ساده و کاربردی هستند و تنها با طی مراحلی ساده شما می توانید در کم تر از دو دقیقه حداقل ۱ گیگ اینترنت رایگان همراه اول و ۱۴ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل دریافت کنید. بعضی وقت ها پیش ...

آموزش رایگان کسب درآمد از سایت الیمپ

آموزش رایگان کسب درآمد از سایت الیمپ

خیلی از دوستان سوال پرسیدن در مورد نحوه ثبت نام که ما در ویدیو زیر تمام موارد را آموزش دادیم در ویدیو زیر در مورد نحوه ثبت نام در سایت الیمپ و آشنایی با تمام اجزای مهم سایت الیمپ توضیح دادیم . برای رفتن به سایت الیمپ کلیک کنید برای شناخت کار با اندیکاتور ...

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

- ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps ردیابی و کنترل از از راه دور ، با وارد کردن شماره موبایل نرم افزار ردیاب شماره موبایل کاملا ایرانی و فارسی بدون نیاز به فعال بودن GPS گوشی شما و طرف مقابل با استفاده از این نرم افزار ردیاب شماره موبایل فرزندان و افراد ...

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن فوق العاده و کم یاب سامانه مخابرات با امکانات زیر که گویای محتواست قابلیت استعلام شماره موبایل قابلیت کشف مزاحم تلفنی قابلیت دریافت ریز مکالمات مشترکین تلفن همراه مشترکین حقوقی مشترکین تلفن ثابت پیش شماره ها ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آیا می دانید؟ یک راز مهم در مورد سایت های کسب درآمد از اینترنت که ممکن است ندانید. می دانید چرا سایت های مختلفی که دیده اید نتوانسته اند به شما کمک کنند کسب درآمد کنید؟حقیقت این است که اکثر این سایت های آموزشی برای کسب درآمد در اینترنت توسط ...

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوالات عملی ICDL2 همراه با جواب (ویندوز - اینترنت و ایمیل ) تعداد فایل : 7 نوع فایل : Pdf ...

سوال عملی Power Point با جواب

سوال عملی Power Point با جواب

دانلود نمونه سوال قطعی پاورپوینت با جواب تشریحی تعداد فایل : 2 نوع فایل : Pdf ...


مطالب تصادفی

 • استفاده از نشاسته اصلاح شده هیدروکسی پروپیل دی استارچ فسفات به عنوان جایگزین روغن در سس مایونز ....
 • استفاده از عصاره برگ زیتون به جای آنتی اکسیدان ها و نگهدارنده های سنتزی در سس مایونز و ارزیابی تغییرات فیزیکوشیمیایی .....
 • استخراج لیکوپن از ضایعات گوجه فرنگی.....
 • استخراج پلی ساکارید از برگ گیاه هفت کول و بررسی فعالیت ضد اکسایشی و ضد میکروبی آن....
 • استخراج پروتئین از کنجاله آفتابگردان و بررسی ویژگی‌های عملکردی آن....

بندرعباس

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب