تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا

برچسب های مهم

پیوند ها

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 4662
  • بازدید دیروز : 5732
  • بازدید کل : 1179682

نوستالژی در شعر شهریار، اخوان ثالث و فروغ فرخزاد...


نوستالژی در شعر شهریار، اخوان ثالث و فروغ فرخزاد...

چکیده

نوستالژی، اصطلاحیاست که از روان شناسی وارد ادبیات شده است و آن را به معنی حسرت و دل تنگی بر گذشته تعریف کرده‌اند. مهدی اخوان ثالث، محمدحسین شهریار و فروغ فرخ‌زاد، شاعرانی هستند که اشعارشان سرشار از مفاهیم نوستالژیک است؛اما در عین حال تفاوت‌هایی هم بین آنان وجود دارد و هریک از این شاعران به یک جنبه از نوستالژی بیشترتوجه کرده است.

ادبیات معاصر، به خاطر جریانات و شرایط حاکم برآن، زمینه ساز مفاهیم مختلف نوستالژی بوده است و این سه شاعر نیز از افراد خاص این دوران هستند که از شرایط موجود متأثر شدهاند و این امر نمودهای مختلف نوستالژی را دراشعار آنان به وجود آورده است. اخوان ثالث، شرف وعزت ایران را در گذشته های دور می بیند وبه همین دلیل همیشه در حسرت روزگاراران پراقتدار گذشته است.فرخزاد هم شاعری است که شرایط اجتماعی اورا بهیأس و بدبینی کشانده است واین را درفضای بسیاری از شعرهای او می بینیم و شهریار که شکست عشقی می خورد، سراسر دیوانش سرشار از غم هجران ودوری از معشوق می شود.

این پژوهش برآن است تابه بررسی مفاهیم مختلف نوستالژی درشعر معاصر فارسی ودر اشعار این سه شاعر معاصر بپردازد وعلل روی آوردن آنان را به نوستالژی توضیح دهد وهمچنین در ضمن مقایسه آنان با یکدیگر، میزان تأثیر پذیری هر یک را ازشاعران ونویسندگان غربی بررسی کند.

 کلیدواژه:

نوستالژی،غم غربت، ،شعرمعاصرفارسی،مهدی اخوان ثالث،شهریار،فروغ فرخزاد.

 فهرست مطالب

مقدمه

1

فصل اول (کلیات)

 

1-1- تاریخچه نوستالژی

3

1-2-تعریف نوستالژی

4

1-3- نوستالژی در مکتب ادبی رومانتیک

5

1-3-1- ویکتور هوگو

5

1-4- بودلر

7

1-5- سارتر

9

1-6-نوستالژی در ادبیات سنتی

10

1-6-1-رودکی

10

1-6-2-فرخی سیستانی

11

1-6-3-فردوسی

12

1-6-4-خاقانی

13

1-6-5-حافظ

13

1-7-ادبیات معاصر

14

1-8-شعر نو

15

1-9-چند فرق شعر نو و سنتی

16

1-10-دوره بندی تاریخی شعر نیمایی

17

1-10-1-ویژگی دوره اول از 1304 تا شهریور 1320 ش.

17

1-10-2-ویژگی دوره دوم از شهریور 1320 تا کودتای 28 مرداد 32

18

1-10-3-ویژگی دوره سوم از سال 32 تا 42 ش. (قیام 15 خرداد)

18

1-10-4-دوره چهارم از 1342 تا 1357 ش. (انقلاب اسلامی)

19

1-11-نگاهی به حزب توده

19

1-12-بررسی کودتای 28 مرداد

21

فصل دوم: اخوان ثالث

 

2-1-زندگی نامه اخوان ثالث

24

2-2-شعر اخوان

26

2-3-کتاب شناسی آثار اخوان

29

2-4-نگاهی به دفترهای شعری اخوان

30

2-5-سال شمار زندگی اخوان

33

2-6-در مورد تخلص اخوان به م. امید

35

2-7-جلوه های نوستالژی در اشعار اخوان

35

2-7-1-نوستالژی غم غربت

36

2-7-2-نوستالژی دوران باستان

38

2-7-3-نوستالژی دوری از معشوق

51

2-7-4-نوستالژی دوران جوانی

57

فصل سوم: فروغ فرخزاد

 

3-1-زندگی نامه

62

3-2-فروغ و شعر او

64

3-3-نگاهی به دفترهای شعری فروغ

66

3-4-جلوه های نوستالژی در اشعار فروغ

68

3-4-1-نوستالژی دوری از معشوق

68

3-4-2-نوستالژی دوران کودکی و نوجوانی

75

3-4-3-نوستالژی یأس و ناامیدی (پوچی)

78

فصل چهارم: شهریار

 

4-1-زندگی نامه

89

4-2-شعر شهریار

91

4-3-جلوه های نوستالژی در شعر شهریار

93

4-3-1-نوستالژی دوری از معشوق

93

4-3-2- نوستالژی غم غربت

101

4-3-3-نوستالژی دوران کودکی و نوجوانی

106

 

فصل پنجم: نتیجه گیری

نتیجه گیری

 

118

فهرست منابع

چکیده انگلیسی

119

122

     

 مقدمه

 نوستالژي (حسرت برگذشته) و ياد دوران شاد گذشته و گله و شكايت از روزگار و زمان حال از مباحثي است كه هميشه و براي همگان مطرح است. اما اين بحث درادبيات و بخصوص شعر جايگاهي ويژه دارد. و بيان اين مسأله در شاعران از سايرين بيشتر و عميق‌تر است. در اين تحقيق سعي بر اين است كه به جايگاه موضوع نوستالژي درادبيات معاصر و در آثار شاعران مورد نظر پرداخته شود.

نوستالژي، يكي از موضوعات با اهميت و قابل توجه در ادب فارسي است كه تا به حال چندان به آن پرداخته نشده است.

نوستالژي را به طور خلاصه، يك احساس دروني تلخ و شيرين؛ به اشياء، اشخاص و موقعيت‌هاي گذشته تعريف كرده‌اند و معني ديگر آن دل تنگي شديد براي زادگاه است.

در اين تحقيق ابتدا به تعريفي جامع از نوستالژي و تاريخچه آن در غرب خواهيم پرداخت و آن گاه با مطالعۀ همه آثار نويسندگان مورد نظر به مقايسه شواهد به دست آمده اقدام خواهيم كرد تا از اين طريق به ميزان اثرگذاري دوري از وطن، اشتياق به گذشته، اشتياق به هيچ و .... در روحيات افراد پي ببريم و همچنين به نمودهاي ديگري از نوستالژي كه در ميان آثار غربيان وجود ندارد اشاره شود. به همين منظور بعد از تاريخچۀ نوستالژي در غرب، نوستالژي را در ادبيات سنتي فارسي مورد بحث قرار داده‌ايم تا پيشينۀ اين موضوع در ادبيات ما به طور كامل مورد بررسي قرار گيرد.

و بعد با تعريفي جامع از ادبيات معاصر به مفهوم نوستالژي در آثار اين 3 شاعر معاصر پرداخته‌ايم. پس همچنان كه توضيح داده شد فصل بندي اين موضوع به ترتيب زير مي‌باشد:

در فصل اول با عنوان كليات، به مباحث ذكر شده پرداخته شده است.

در فصل دوم به مهدي اخوان ثالث و شعر او و نمودهاي نوستالژي در آثارش پرداخته شده است.

در فصل سوم زندگي و شعر فروغ فرخزاد مورد بحث قرار گرفته است.

در فصل چهارم هم بعد از توضيحات در مورد زندگي و شعر شهريار مفاهيم نوستالژي در شعر او بررسي شده است.

در فصل پنجم با عنوان نتيجه‌گيري، بعد از مقايسه شاعران با يكديگر، به ميزان تأثير پذيري آن‌ها از ادب غرب پرداخته شده است و نتيجه‌اي كلي از مباحث مطرح شده داده شده است.

 فصل اوّل

كليات

  1-1- تاريخچۀ نوستالژي

 نخستين بار يك پزشك سوئيسي به نام «جوهانس هوفر» در مقاله‌اي كه براي توصيف حالات روحي دو بيمار منتشر كرد اين واژه را ساخت و به كار برد. اين مقاله دقيقاً در تاريخ 22 ژوئن 1688 نوشته شده بود. يكي از بيماران دكتر هوفر،‌دانشجويي از شهر برن بود كه به «بازل» آمده بود و بيمار ديگر اين پزشك يك خدمتكار بود. هر دوي اين افراد بعد از بازگشت نزد خانواده‌شان كاملاً بهبود يافتند. البته در روان پزشكي امروز اصطلاح صحيح براي اشاره به مشكل اين بيماران «اختلال انطباقي» است.

در عين حال مواردي از بيماري‌ها و اختلالات هم در ميان نظاميان سوئيسي كه درخارج كشور خدمت مي‌كردند، مشاهده مي‌شد. در ابتدا تصور مي‌شد كه شايد حالات روحي ـ بدني اين سربازان به علت مسألۀ فيزيولوژيك و يا ناشي از سفر به مناطق با ارتفاع كمتر باشد.

گرچه نوستالژي در ابتدا يك اصطلاح پزشكي بود ولي به زودي توجه فيلسوف‌ها را هم به خود جلب كرد. «هالر»در مورد آن مقاله‌اي در دانش نامه Diberot نوشت «روسو» شرح داد كه چگونه يك ملودي مي‌تواند به صورت همهگير برانگيزانندۀ ميل شديد بازگشت نوستالژي در ميان سربازان سوئيسي شود. كانت باور داشت كه نوستالژي ، يك بيماري ناشي از تبعيد نيست، بلكه فقر مسبب آن است و دارايي و موفقيت‌هاي اجتماعي مي‌تواند آن را از بين ببرد. يك قرن بعد از چاپ مقالۀ «هوفر» بين سال‌هاي 1789 تا 1815 شرايط به گونه‌اي شد كه تعدادمهاجران و سربازان دور از وطن به شدت افزايش يافت وتعداد موارد بيماراني كه در آن زمان «بيماري نوستالژي» براي آن‌ها تشخيص داده مي‌شد چند برابر شد. اما در اين زمان پزشكان و به خصوص پزشكان ارتشي، تجربۀ باليني بيشتري پيدا كرده بودند. آن‌ها به تجربهآموخته بودند كه چگونه اين اختلال را تشخيص دهند و آن را روان درماني كنند و به اين وسيله يك يادآوري خوشايند خاطرات گذشته را در بيمارانشان ايجاد كنند.

«بارون پرسي» يكي از اين پزشكان مي‌نويسد: درمان اين بيماري بايد روحي و نه دارويي باشد. تجربه نشان داده است كه تجويز دارو جز بدتر كردن علايم، كار ديگري نمي‌كند.

با گذشت 50 سال رفته رفته، اصطلاح نوستالژي از متن‌هاي پزشكي ناپديد شد و ديگر براي توصيف اختلالات بيماران به كار نرفت. اما در همين زمان رفته رفته، وارد دنياي ادبيات شد. نوستالژي در ادبيات يك بيماري نبود،‌ بلكه به احساسات رومانتيك و غم دير متولد شدن اشاره داشت.

http:// Fa.wikipedia.org

 1-2- تعريف نوستالژي

 نوستالژي واژه‌‌اي فرانسوي (nostaligia) برگرفته از دو سازۀ يوناني nostos به معني بازگشت و algos به معني درد و رنج. اين واژه را در فرهنگ‌هاي لغت به معني حسرت گذشته، غم غربت و درد دوري آورده‌اند. نوستالژي كه از روان شناسي وارد ادبيات شده، در بررسي‌هاي ادبي به شيوه‌اي از نگارش اطلاق مي‌شود كه بر پايۀ آن شاعر يا نويسنده در سروده يا نوشته ي خويش، گذشته‌اي را كه در نظر دارد، يا سرزميني كه يادهايش را در دل دارد حسرت آميزانه و دردآلود ترسيم مي‌كند و به قلم مي‌كشد.

در بررسي‌هاي جديد ادبي، نوستالژي را به 2 گونۀ شخصي و اجتماعي تقسيم مي‌كنند. بر پايۀ نوستالژي شخصي، شاعر يا نويسنده به دوره‌اي از زندگي فردي خويش نظر دارد، حال آن كه با توجه به نوستالژي اجتماعي، موقعيت اجتماعي ويژه‌اي كه آفرينندۀ اثر بدان نظر دارد؛ حائز اهميت است. هر يك از گونه‌هاي نوستالژي به دو دسته آني ومستمر تقسيم مي‌شوند.

منظور از نوستالژي فردي آني، گرايش آفرينندۀ اثر به ترسيم لحظه‌ يا لحظاتي از گذشته در اثر خويشاست. نوستالژي فردي مستمر در بردارندۀ تمامي اثر شاعر يا نويسنده است. شاعر يا نويسنده‌اي كه متأثر از اين نوع نوستالژي باشد در سراسر اثر خويش، تمام و كمال به گذشتۀ خود مي‌پردازد.

بايد يادآور شد كه نوستالژي از بنياد با خاطره نويسي تفاوت دارد. نوستالژي در ادبيات رفتاري است كه معمولاً ناخودآگاه در شاعر يا نويسنده بروز كرده، متجلّي مي‌شود و از همين رو اهميتي سبك شناختي پيدا مي‌كند.

از ديدگاه آسيب شناسي رواني « نوستالژي به رؤيايي گفته مي‌شود كه از دوران گذشته پر اقتدار نشأت بگيرد. گذشته‌اي كه ديگر وجود ندارد و بازسازي آن ممكن نيست. وقتي افراد در دوراني از زندگي خود با موانعي روبرو مي‌شوند يا سلامتشان به خطر مي‌افتد يا به پيري مي‌رسند، اولين واكنش آنها راهي براي گريز است. اما در بسياري از اوقات اگر در واقعيت عيني راهي براي گريز پيدا نكنند، آرزوي گذشته‌اي را دارند كه در آن زندگي پرشكوهي داشته‌اند.»(شاملو، 1375 : 11)

نوستالژي در زبان ادبي عصر رمانتيك و در آثار ويكتور هوگو، بودلر و سارتر، معاني مختلف و متفاوتي به خود گرفت. و در آثار هوگو به معني درد سوزان دوري از وطن، در آثار بودلر به معني اشتياق به سرزمين‌هاي بيگانه و اشتياق براي چيزهاي از دست رفته، و سرانجام در آثار سارتر به معني در حسرت يا اشتياق هيچ بودن مورد استفاده قرار گرفت.

 1-3- نوستالژي در مكتب ادبي رمانتيك

 در تعريف رومانتيسم بيشتر بر روي انواع فرار رومانتيك‌ها تكيه مي‌شود. فرار به رؤيا، فرار به گذشته، به سرزمين‌هاي دوردست، به تخّيل. نسل رومانتيك نسل آرزوهاي بر باد رفته‌ است و مكتب آنها مكتب سرخوردگي.

يكي از اصول مكتب رومانتيك اصل «گريز و سياحت» است. «آزردگي از محيط و زمان موجود و فرار به سوي فضاها يا زمان‌هاي ديگر، دعوت به سفر تاريخي يا جغرافيايي، سفر واقعي يا بر روي بال‌هاي خيال، از مشخصه‌هاي آثار رومانتيك است. نويسندۀ رومانتيك طاير فكر رابه سوي سرزمين‌هاي ديگر و كشورهاي دور دست پرواز مي‌دهد. از اين رو پيوسته نوعي ميل گريز به كشورهاي دور دست در آثار رومانتيك به چشم مي‌خورد. و همۀ رومانتيك‌هابه سراغ قرون پر از احساس و جلال و جبروت رنسانس مي‌روند.»(سيد حسيني، 1385 : 181)

يكي ديگر از مشخصات رومانتيسم علاقه به مسيحيت است. دين كه فلاسفۀ قرن هجدهم به مخالفت با آن برخاسته بودند در ميان رومانتيك‌ها به عنوان احتياجي قلبي و دروني زنده شد. در اشعار بزمي رومانتيك‌ها، بيشتر از سرسبزي بهار، برگهاي زرد پاييز به چشم مي‌خورد و بيشتر از نغمه‌هاي پر نشاط بامدادي، آهنگ حزن آلود غروب جلوگر مي‌شود و به جاي روشنايي، سايه و تاريكي حكم‌فرماست. اين حزن و انديشه مثل دردي پنهاني پيوسته در اشعار رومانتيك‌ها طنين مي‌اندازد. ريشۀ اين ترديد و نوميدي را بيشتر بايد در همان جنبۀ احساسي و زيبا جويي مسيحيت جستجو كرد.(همان، ص 183)

  1-3-1- ويكتور هوگو

 ويكتور ماري هوگو بزرگترين شاعر قرن نوزدهم فرانسه، داستان نويس، درام نويس و بنيان‌گزار مكتب رومانتيسم در سال 1802 متولد شد اما اين نابغه جوان خيلي زود متوجه جدايي پدر و مادرش شد؛ و به فكر فرو رفت. گاهي مجبور بود به دنبال پدرش به مارسي، كرس، جزيره الب و ناپل برود، شهرهايي كه مادرش هنگام سرزدن به آنها نمي‌توانست مدت زيادي در آنها اقامت كند وگاهي اين مادرش بود كه او را نزد خود در پاريس نگه مي‌داشت. بنابراين سال‌هاي كودكي ويكتور در كشورهاي مختلف سپري شد. ويكتور در سال 1822 با تمام نارضايتي‌ها با «آدل فوشه» دوست دوران كودكي خود ازدواج كرد.

ويكتور هوگو دو پسر و دو دختر داشت؛ دختر بزرگش «لئوپولدين» به همراه شوهرش طي حادثه‌اي در رودخانه غرق مي‌شوند. و آدل فوشه نيز به ويكتور هوگو خيانت مي‌كند و عاشق «چارلز سنت بوو» مي‌شود. جواني كه با ويكتور هوگو كارمي‌كرد؛تحمل اين موضوع براي هوگو خيلي سخت بود و همگي اين مسائل بر زندگي ويكتور تأثير مي‌گذاشت. هوگو هم با «ژوليت دروئه» ملاقات مي‌كند. از اين ملاقات رابطۀ دوستي آن‌ها شكل مي‌گيرد. عشق ژوليت هوگو را خيره مي‌كند و در اين ضمن قصد دارد يك درام به شيوۀ خاص خودش از آن بسازد.

در سال 1868، همسرش از دنيا مي‌رود. همسرش از مدتها پيش حضور ژوليت را پذيرفته بود، و به «سنت بوو» نيزفكر نمي‌كرد. هوگو پس از 19 سال تبعيد وقتي قدم به خاك فرانسه مي‌گذارد استقبال پرشوري از او به عمل مي‌آيد.

عيب جويان هوگو در مورد اين وسوسه عاشقانه كه تا آخرين روز زندگي ميان چهرۀ بزرگ قوم و رجز خوانيهاي انسان دوستانه‌اش او را تعقيب مي‌كند سخت‌گيري مي‌كنند و حتي آنان كه او را تحسين مي‌كنند ضمن اندوهگين شدن، اين حركات زمان پيري و روابط پنهاني‌اش را حكايت مي‌كنند.

ويكتور در سن 80 سالگي دارفاني را وداع گفت و طبق وصيتش گراميداشت او هيچ نشاني از ماتم نداشت و همه آواز خواندند. (دولاكروتل، 1379 : 16-36)

از رمان‌هايش مي توان به بينوايان، گوژپشت نتردام، كارگران دريا، مردي كه مي‌خندد ... اشاره كرد.

«رومانتيسم ويكتور هوگو در نثر قوي‌تر است. او در «مردي كه مي‌خندد» زشتي بروني را با زيبايي دروني در يك‌جا گرد مي‌آرود. در«بينوايان» انسان را در كشمكش با نحوست قوانين نشان مي‌دهد. در «آخرين روز يك محكوم» رنجها و اضطرابات تحمل ناپذير روح مأيوس و فلك زده‌اي را منعكس مي‌سازد» (سيد حسيني، 1385 : 188).

چهار ديوان شعر او كه بين سالهاي 1830 تا 1840 انتشار مي‌يابند يعني «برگ‌هاي پاييزي» ، «نغمه‌هاي شفق»، «صداهاي درون»، «پرتوها و سياه‌ها» از خاطراتش، آرزوهايش و جراحات بدنش ساخته شده‌اند.

اختلافات پدر و مادرش و جدايي آنها از يكديگر و قبول اين كه مادرش كمتر از آنچه تصور مي‌كرد، عفيف بود، مسائلي بود كه به شدت بر او تأثير گذاشت. تبرئه مادر يكي از تم‌هاي هميشگي آثارش است. در «لوكرس بورژيا» تحليل اين اعترافات شگفت را عرضه مي‌كند.

هوگو خود در مورد تبعيد و دوري از سرزمينش چنين مي‌گويد: «تبعيد، مرا فقط از فرانسه جدا نكرد، مرا از زمين جدا ساخت و لحظاتي وجود داشت كه احساسمي‌كردم تقريباً مرده‌ام و به نظر مي‌رسد زندگي طولانيو برتر دنياي ديگر را سپري مي‌كنم.»(دولاكروتل، 1379 : 122)

حسرت هوگو بر بناي كاخ دادگستري پاريس كه در نتيجۀ آتش سوزي به سال 1618 ويران شده است زيباست:

«اطاق مخصوص «سيگزموند» يا «شارل چهارم» و «ژان سارتر» كجاست؟ پلكاني كه شارل ششم از فراز آن فرمان عفو عمومي را ايراد نمود كجاست؟ تخته سنگي كه بر روي آن مارسل، در حضور وليعهد «روبرت دوكلرمن» و مارشال، دو شامپاني را سربريد كدام گوشه افتاده است...

تالار بزرگ بازر و زيور، طاق‌ها و سردرهاي بيضي شكل، مجسمه‌ها، ستون‌ها، گنبد عظيم پر از نقش‌هاي برجسته‌اش دچار چه سرنوشتي شده است؟ اطاقهاي زرين كو؟ شير سنگي كه دم دروازه سر به پايين افكنده و دم ميان پاها فشرده و به مانند شيرهاي تخت سليمان در برابر نيروي عدالت محقر جلوه مي‌نمود كجاست؟ در و پنجره‌هاي زيبا چه شده است؟»(هوگو، 1364 : 9)

1-4- بودلر

 بودلر را به حق، پدر شعر نو فرانسه ناميده‌اند، زيرا تقريباً در تمام مكتب‌هاي ادبيشعر فرانسه كه پس از او به وجود آمده حضور دارد.

شارل بودلر به سال 1821 در پاريس ديده به جهان مي‌گشايد. خانواده‌اش زندگي مرفهّي دارند. پدرش را در 6 سالگي از دست مي‌دهد و يك سال بعد مادرش با سرهنگي ازدواج مي‌كند. خاطرۀ شوم مرگ پدر و ازدواج دوباره مادر هيچ گاه بودلر را آسوده نمي‌گذارد. بودلر مادرش را با محبّتي حسادت آميز دوست مي‌داشت و ازدواج مادر، طبع زود رنج و حساس او را آزرده ساخت و در نهاد او اولين هستۀ يك نارضايتي عميق تشكيل گرديد.

ناپدريش مي‌خواست كه شارل در رشتۀ حقوق تحصيل كند و صاحب مقام شود. روح نوجوان از اين رشته بيزار است و همين تحميل، موجب وحشت بيشتر او از محيط خانوادگي مي‌گردد. به سبب پايمال كردن استعداد خود از دبيرستان اخراج مي‌شود. جوان مرّفه و دل‌زده عنان زندگي را به دست دل مي‌دهد و به پيشوايي دل به زندگي پرملالي، آميخته به رسوايي و سبك‌سري كشيده مي‌شود. به بيماري خانمان‌سوز سفليس دچار مي‌گردد و اين بيماري تادم مرگ او را راحت نمي‌گذارد. خانوادۀ نامهربان چاره‌اي مي‌انديشد و او را به مشرق زمين تعبيد مي‌كند. اما شاعر بسيار زود در نيمه راه از اين سفر باز مي‌گردد و با دست و دل باز به صرف مال مي‌پردازد. باز خانواده مراقب است. براي كسي كه مدعي است جهاني او را درك نمي‌كند «ناظري» معيّن مي‌شود تا درخرج او نظارت كند. سپس تنگدستي است و فشار قرض و شكست به دنبال شكست؛ شكست در برابر مدعيان فهم شعر، شكست در برابر مردمي كه انديشه‌هاي عرفاني او را در نمي‌يابند، شكست در برابر فرهنگستان، شكست در برابر زن، شكست در برابرنمايشنامه نويسي، ... و سرانجام پيري زودرس و مرگ (در سن 46 سالگي).


مبلغ واقعی 50,760 تومان    26% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 37,562 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 58

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/01/27 بسم الله الرحمن الرحیم سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم مثلا یک فرد به طور میانگین اگر 12 ساعت کارکند و ...

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 اردیبهشت 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای ...

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

-اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی کم در ...

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی و بدون نیاز به ارتقا توجه :مشکل امضا با کلید دیباگ دراین نسخه کاملا رفع شده و برنامه ها به بازار ارسال می شوند اگر به این مشکل برخوردید ما 10برابر پولتان را پس میدهیم. این نرم افزار بر روی اندروید قابل نصب میباشد 100% مورد تایید ...

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

بلند قامت بودن یک امتیاز بزرگ برای شماست! سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا شوید چند تا نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم همانطور که تو اینستاگرام(khosh.andam@)نوشتم خیلی اتفاقی با این متد آشنا ...

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

کتاب آموزش تعمیر لامپ کم مصرف همانطور كه مي دانيد لامپ هاي كم مصرف بعد از مدتي ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير دارند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل لامپ را در منزل تعمير كرد این مجموعه دارای 5 کتاب است که در آن نحوه عملکرد و روش های عیب یابی لامپ کم ...

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی وفیک را یک جادریافت کنیدهرکدام از این نرم افزار ها در اینترنت و کافه بازاربه قیمت خیلی بالایی بفروش میرسند. نکته: پورسانت بازاریابی این محصول 60% است نسخه ی 100%تست شده با توجه به فیلترینگ تلگرام 15 اردیبهشت ...

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است.در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه ...

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

محتوای این مجموعه کامل آموزش خوشنویسی: 1- آموزش خوشنویسی با خودکار 2-سرمشق های خوشنویسی 3- آموزش خط تحریری 4-آداب خوش نویسی فايده اول خوشنويسی: كه روحي و دروني است ٬رويت خط زيبا موجب بهجت روحي و حظ معنوي مي شود و البته بهره معنوي خوشنويس مضاعف و مبتدا است و آثار و بركاتي ...

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول ...

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

نوع فایل:PDF زبان:فارسی حجم فایل:18KB در چند دهه اخیر با توجه به افزایش رشد آپارتمان سازی ، تعداد متقاضیان ساخت کابینت نیز افزایش پیدا کرد و با توجه به تغییر ماهیت کابینت ها از فلزی به MDF و تمایل به تغییر مکرر دکوراسیون آشپزخانه از سوی خانواده ها ، کابینت سازی نیز در میان مشاغل ...

آموزش برنامه نویسی آردوینو

آموزش برنامه نویسی آردوینو

معرفی آردوینو : آردوینو یکی از معروف ترین platform های متن باز است که روی برد های خود از میکروکنترلر های AVR و ARM شرکت atmel استفاده کرده است . هدف اردوینو استفاده از مدار چاپی واحد بود که توانست باعث شود توزیع دهنگان این platform باهم به اشتراک گذاری کد ها و شماتیک پروژه ی ...

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

برای درآمدزایی فوق العاده، فقط توضیحات زیر را تا انتها بخوانید. ما درآمد شما را تضمین می کنیم. واقعا ده میلیون تومن درآمد ماهیانه هیچ چیز خاصی نیست. اینقد واسه خودتون بزرگ و دست نیافتنیش نکنین دوستان من، اگه به ضمیرناخودآگاه خودتون القا کردین که اون بزرگه و شما ...

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

برنامه تماس و ارسال پیام رایگان به دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که ...

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب درآمد میلیونی اینترنتی و تضمینی در منزل جدید ترین و مطمئن ترین روش کسب درآمد در سال 1394 تعهد و ضمانت ما : در عرض فقط یک ساعت اول کسب درآمد نمایید بعد از درآمد آن این مجموعه را خریداری نمایید می دانیم همه ما از مطالب تبلیغاتی و الکی که در مورد کسب و کار اینترنتی است خسته ...

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

vipbike.ir توجه توجه روش هایی که کاملا قانونی هستند اما جایی آن ها را پیدا نمیکیند این روش ها بسیار ساده و کاربردی هستند و تنها با طی مراحلی ساده شما می توانید در کم تر از دو دقیقه حداقل ۱ گیگ اینترنت رایگان همراه اول و ۱۴ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل دریافت ...

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

- ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps ردیابی و کنترل از از راه دور ، با وارد کردن شماره موبایل نرم افزار ردیاب شماره موبایل کاملا ایرانی و فارسی بدون نیاز به فعال بودن GPS گوشی شما و طرف مقابل با استفاده از این نرم افزار ردیاب شماره موبایل فرزندان و افراد ...

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن فوق العاده و کم یاب سامانه مخابرات با امکانات زیر که گویای محتواست قابلیت استعلام شماره موبایل قابلیت کشف مزاحم تلفنی قابلیت دریافت ریز مکالمات مشترکین تلفن همراه مشترکین حقوقی مشترکین تلفن ثابت پیش شماره ها ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آیا می دانید؟ یک راز مهم در مورد سایت های کسب درآمد از اینترنت که ممکن است ندانید. می دانید چرا سایت های مختلفی که دیده اید نتوانسته اند به شما کمک کنند کسب درآمد کنید؟حقیقت این است که اکثر این سایت های آموزشی برای کسب درآمد در اینترنت توسط ...

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت‌الله ولی نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی پر فروشترین کتاب نسخه خطی با بیش از 2000000 فروش تا کنون به دليل استقبال بي نظيز شما كاربران گرامي نسخه خطي فوق فقط تا پايان اسفند ماه با 20% تخفيف به فروش مي رسد و بعد از آن به قیمت ...

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید اینکه در آینده بتوانند یک شغل کارمندی داشته باشند به سختی درس می خوانند و عده ای دیگر که نتوانند درس بخوانند نیز راه های دیگری را انتخاب می کنند. ...

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی» (فایل word قابل ویرایش) این پروژه توسط گروه معماری تلار تهیه شده است. از این بابت مشابه آن در وب وجود ندارد. رساله در 157 صفحه تنظمیم شده و دارای 77 منبع است. متن مطابق ...

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

▼ توجه توجه ▼ شما می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از سایت ما دانلود نمایید: app.alosite.net نرم افزار افزایش بازدید سایت نرم افزاری است جهت بالا بردن بازدید سایت یا وبلاگ با ایپی های متفاوت شما میتوانید به جای خرید بازدید از سایت ها از نرم افزار بازدید استفاده کنید ...

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

قوانین ثروتمند شدن چیست؟ ذهن ثروتمندان چگونه کار می کند؟ وجود ثروت ساز چگونه وجودی است؟ چرا بعضی افراد با اینکه سخت کار می کنند هیچ وقت پولدار نمیشوند؟ ذهن فقرا با ذهن ثروتمندان چه تفاوتی دارد؟ نوع مشاغل ثروتمند شدن شما کدام است؟ چرا اکثر مردم از پیشرفت و بهبود ...

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوالات عملی ICDL2 همراه با جواب (ویندوز - اینترنت و ایمیل ) تعداد فایل : 7 نوع فایل : Pdf ...

آموزش تله کینزی در دو روز

آموزش تله کینزی در دو روز

فقط در 2 روز...! با سلام. در این کتاب آموزش کامل تله کینزی را بصورت خیلی ساده و روان در اختیار شما قرار دادیم که هرکسی حتی در مبتدی ترین سطح میتواند تله کینزی را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرد. آموزش هایی که داده شده همراه با تصویر میباشند و باعث یاد گیری بهتر شما عزیزان ...

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

مجموعه سؤالات تستي كتاب تفسیر قرآن کریم (آیات برگزیده) (ويراست دوم، نشر معارف) مشتمل بر 600 سؤال. 2 جزوه و خلاصه درس (تفسیر قرآن کریم(آیات برگزیده) فایل pdfکتاب حجم فایل:20kb گردآورنده این فایل وب سایت نسیم بوک ...

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

آموزش رانندگي به زبان فارسي آموزشي كاملا فارسي و صد در صد اورجينال آيا مي خواهيد تمام فوت و فن رانندگي را به طور كامل بدانيد؟ آيا مخواهيد تنها با يكبار امتحان رانندگي قبول شويد؟ آيا چندين بار تست رانندگي داده و قبول نشده ايد؟ بهترين روش آموزش رانندگي در منزل ...


مطالب تصادفی

  • استفاده از نشاسته اصلاح شده هیدروکسی پروپیل دی استارچ فسفات به عنوان جایگزین روغن در سس مایونز  ....
  • استفاده از عصاره برگ زیتون به جای آنتی اکسیدان ها و نگهدارنده های سنتزی در سس مایونز و ارزیابی تغییرات فیزیکوشیمیایی .....
  • استخراج لیکوپن از ضایعات گوجه فرنگی.....
  • استخراج پلی ساکارید از برگ گیاه هفت کول و بررسی فعالیت ضد اکسایشی و ضد میکروبی آن....
  • استخراج پروتئین از کنجاله آفتابگردان و بررسی ویژگی‌های عملکردی آن....

بندرعباس

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب