تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا

برچسب های مهم

پیوند ها

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 4617
  • بازدید دیروز : 5732
  • بازدید کل : 1179637

مقام عدم در هستی‌شناسی بنیادین هیدگر....


مقام عدم در هستی‌شناسی بنیادین هیدگر....

 چکیده

این رساله درصدد آشکار کردن معنای عدم از منظر هیدگر است. جستجوی عدم در تمام آثار هیدگر سایه افکنده است که در این پژوهش، توجه نگارنده معطوف به آثار عمده‏ی وی، یعنی هستی و زمان و مابعدالطبیعه چیست؟، می‏باشد. هیدگر در کتاب هستی و زمان با پرسش در باب معنای هستی متذکر می‏شود که این پرسش در طول تاریخ مابعدالطبیعه به دست نسیان سپرده شده است و اکنون باید ضرورت و تقدم هستومندی آن را در مرکز توجه قرار دهیم، حقیقتی که به منزله‏ی خاکی است که درخت فلسفه در آن ریشه دوانیده است. معنایی که هیدگر از هستی مراد می‏کند با توجه به تفاوت هستی‏شناختی میان وجود و موجود قابل درک است. هستی در اندیشه‏ی هیدگر به جهت عاری بودن از هرگونه تعیّن همان عدم یا ناموجود محض است، به بیانی دیگر وجود و عدم در اندیشه‏ی وی این‏همانی دارند. هیدگر در این کتاب تحلیل اگزیستانسیال دازاین را مقدمه و بنیادی برای پاسخ به پرسش از هستی می‏داند چراکه دازاین به واسطه‏ی ویژگی‏های اگزیستانسیال همواره پیش- هستی‏شناختی است و هرکدام از آن خصائص روزنه‏ای را به سرزمین وجود می‏گشاید.

هیدگر در مابعدالطبیعه چیست؟ پرسش از عدم را هدف اصلی خود دانسته و در صدد پاسخ‏گویی به آن برآمده است. از نظر هیدگر درک معنای عدم به‏ عنوان نفی کامل کلیت موجودات نه از نظر شناخت‏شناسی بلکه در معنایی اگزیستانسیال و از رهگذر تجربه‏ی عدم از طریق حال بنیادین ترس‏آگاهی امکان‏پذیر است. هیدگر با طرح تجربه‏ی عدم به ‏عنوان نفی کامل کلیت موجودات خواهان استعلا و آزادی دازاین است از طریق رهایی از پریشانی در میان موجوداتی که دازاین را احاطه کرده‏ و مانع آزادی بنیادین او هستند. رساله نشان می‏دهد که هیدگر چگونه با پرسش معنادار از وجود یا عدم، افقی را به روی ما می‏گشاید که با نظر به آن می‏توانیم با نگاهی نو به هستی خود، موجودات و به‏طورکلی زندگی بنگریم.

کلید واژه‏ها: هیدگر، وجود، عدم، هستی‏شناسی بنیادین، دازاین، ترس‏آگاهی

 فهرست مطالب

مقدمه 1

بخش اول: تأملاتی در باب عدم 4

1.1.درک عام و معمول ما از عدم 4

1.2.معانی چهارگانه‏ی عدم 5

1.3.تاریخچه‏ی عدم 7

1.3.1 نیستی در تفکر پارمنیدس 7

1.3.2 عدم و نفی در تفکر هگل 11

1.3.3 عدم و نیست‏انگاری در نیچه 15

1.4.مراد هیدگر از معنای وجود و عدم چیست؟ 18

بخش دوم: مقام عدم در اندیشه‏ی هیدگر 22

مقدمه 22

2.1.عدم در سایه‏ی پرسش معنادار از وجود در هستی‏‏شناسی بنیادین هستی و زمان 23

مقدمه 23

2.1.1. هستی‏شناسی و هستی‏شناسی بنیادین 24

2.1.2. از سوژه به دازاین 31

2.1.3. ترس‏آگاهی، افشاکننده‏ی حقیقت عدمی وجود انسان و منادی اصالت 40

نتیجه‏گیری 64

2.2.عدم و پرسش از آن در مابعدالطبیعه چیست؟ 69

مقدمه 69

2.2.1. عدم و تفاوت هستی‏شناختی در مابعداطبیعه چیست؟ 71

2.2.2. رابطه‏ی ترس‏آگاهی و عدم در مابعدالطبیعه چیست؟ 76

نتیجه‏گیری 85

2.2.3. انتقاد کارنپ 86

2.3.عدم در تفکر هیدگر متأخر 91

بخش سوم: هیدگر و و آیین بودا 95

3.1 عدم در ساحت اندیشه‏ی آیین بودا 95

3.2 عدم هیدگر در آینه‏ی اندیشه‏ی آیین بودای ماهایانا 97

3.3 رابطه‌ی میان هیدگر، آیین بودا و بوم­شناسی عمقی 101

جمع‌بندی 104

فهرست منابع107

پیوست‏ها 111

 مقدمه

در ابتدای این رساله شاید انتظار آن باشد که سخنی در باب زندگی مارتین هیدگر[1] به میان آید. با این وجود نگارنده دیدگاه این متفکر بزرگ آلمانی را، که جستجو در زندگی شخصی فیلسوفان را برای دریافت فلسفه‏ی آن‏ها خالی از فایده می‏دانست (احمدی، 1388، ص16)، محترم شمرده و کاوش در فلسفه‏ی او را با نظر به زندگی شخصی او آغاز نمی‏کند. تصدیق این مطلب را به‏ سادگی می‏توان از میان جملات خود او درک کرد، آنجایی‏که درباره‏ی زندگی ارسطو به شاگردانش گفت: «او به دنیا آمد، کار کرد، و مرد» (به نقل از احمدی، 1388، ص16).هیدگر همچنین در ابتدای درس‏های خود پیرامون کتاب شلینگ، درباره‏ی آزادی انسانی، می‏گوید: «زمانی‏که کار یک اندیش‏مند یا حتی بخشی از کار او در دسترس ماست دیگر ’زندگی‘ فیلسوف برای همگان بی‏اهمیت خواهد شد. از طریق زندگی‏نامه ما هرگز نمی‏توانیم بدانیم که چه چیز در یک زندگی فلسفی مهم است»به نقل از احمدی، 1388، ص17).او در کتاب نیچه نیز آورده است: «هرگاه ما به جای این‏که درباره‏ی شکل هستی، و جهانی که پیش از هر چیز زمینه‏ی اثر بوده‏اند بیاندیشیم، به جستجوی کشف ’زندگی‘ آن انسانی که اثر را آفریده، بپردازیم، آن‏گاه اثر به ‏مثابه‏ی اثر خود را به روی ما می‏بندد»(به نقل از احمدی، 1388، ص17). ازاین‏رو مبنای تلاش از ابتدای این رساله بر آشکار‏‏کردن جنبه‏های موضوع موردنظر قرار می‏گیرد، که همانا نزدیک‏شدن به دریافت مقام عدم[2] در هستی‏شناسی بنیادین هیدگر است.بنابراین پژوهش خود را، صرف‏ نظر از زندگی هیدگر، با این پرسش آغاز می‏کنیم که مراد هیدگر از عدم چیست و نیستی چه مقامی در تفکر او دارد؟ به‏‏طورکلی توجه به عدم، سلب یا نفی[3]، که در عرفان اسلامی از آن به عنوان وجه جلالی حق یاد می‏کنند، در فلسفه‏ورزی از اهمیت فراوانی برخوردار است، چراکه فلسفه عشق‏ورزیدن به ذات دانایی است و همانا آشکارکردن حقیقت مطلقی است که فاش‏سازی آن در گرو نفی هر آن چیزی است که به عنوان مانع و حجابی بر سر راه کشف حقیقت قرار دارد. بنابراین تفکر فلسفی با این مفاهیم، یعنی عدم و نفی، پیوندی ناگسستنی دارد (سلیمان‏حشمت،بی‌تا، ص315).

این پژوهش در جستجوی افشای معنای عدم از دیدگاه هیدگر است؛ این‏که آیا پرسش هیدگر از عدم مفهومی را مطرح می‏کند که در پرتو آن افقی پیشِ روی ما گشوده ‏شود؟ هیدگر در کتاب هستی و زمان، معنای عدم را در پرتو پرسش از وجود مطرح می‏کند، بنابراین در این رساله وجود از منظر هیدگر که نه از سنخ موجودات است و نه حاصل جمع آن‏ها مورد بررسی قرار می‏گیرد و به تفسیر گفته خواهد شد که وجود حائز خصائص کاملاً متفاوت از موجودات است. رساله به این پرسش مهم می‏پردازد که چگونه می‏توان درکی از وجود داشت؟ آیا می‏توان معنایی وحدانی برای وجود یافت که هم متضمن توصیف و شرح همه‏ی موجودات باشد و هم به آن‏ها تعیّن ببخشد؟ هیدگر در متافیزیک چیست؟ پرسش از عدم را مرکز اصلی بحث خود قرار داده است. نگارنده در این رساله مدعی است که هیدگر با طرح و واکاوی چنین پرسشی مخاطبش را به چالش می‏کشد و افقی پیشِ روی او می‏گشاید که انسان با نظر به آن می‏تواند خود را از سراب خودمحوری نجات دهد، و در پرتو آن نیستی بنیادین خود را پذیرفته، از این طریق به اصالت برسد و وجود حقیقی خود را فاش نماید. پرسش هیدگر از عدم و نحوه‏ی درانداختن آن در تاریخ فلسفه، یگانه است و چنان‏که پِتْزِت بیان می‏کند آن پرسش «آنچنان بود که انگار صاعقه‏ی مهیبی آسمانی تاریک را،که بر فراز غار قرار داشت، شکافت» (p. 12Petzet,1993,).

از‏آنجایی‏که اهمیتِ خاستگاه و نقطه‏ی عزیمتِ تاریخی هر مفهومی در فلسفه مبرهن و آشکار است، برای فراهم‏شدن زمینه‏ای مناسب جهت هر‏چه بهتر آشکارشدن مفهوم عدم از منظر هیدگر شایسته است که پیش از ورود به ساحت اندیشه‏ی او به‏ اجمال سیر تاریخی مفهوم عدم را از منظر سه فیلسوف بزرگ غربی، یعنی پارمنیدس[4]؛ هگل[5] و نیچه[6]، ملاحظه کنیم پیش از بررسی سرگذشت عدم در بستر تفکر این سه اندیشمند بزرگ، اندکی پیرامون درک عام و معمول از نیستی و همچنین درباره‏ی چهار معنایی که می‏توان برای عدم اعتبار کرد، سخنی به میان می‏آید. چراکه تأملی هر چند کوتاه در این‏ زمینه، درک عمق و ژرفای تفکر اندیشمندان بزرگی همچون پارمنیدس، هگل، نیچه و هیدگر در باب عدم را آسان‏تر می‏سازد. در ادامه‏یِ سخن نیز، مطابق انتظار، تفکر پیرامون مفهوم عدم از دیدگاه هیدگر را پیشه‏ی ِراه خود می‏کنیم. برای این منظور ابتدا با توجه به چارچوب‏های اصلی تفکر هیدگر به بحث و بررسی درباره‏ی جایگاه عدم در کتاب هستی و زمان می‏پردازیم. سپس واکاوی پرسش هیدگر از عدم در درسگفتار متافیزیک چیست؟ مطمح نظر قرار می‏گیرد و اندکی نیز در باب نظریات متأخر وی سخنی به میان می‏آید و جستار بعدی تلاشی است برای ملاحظه‏ی اندیشه‏ی هیدگر پیرامون مفهوم عدم، در آینه‏یِ تفکر شرقی با تمرکز بر آیین بودای ماهایانا. سرانجام به‏ سبب اهمیت تأثیرِ اندیشه‏یِ هیدگری، پیرامون این موضوع، بر نوع نگرش انسان به زندگی و پدیدارهای آن، برای نمونه به کاوش در حوزه‌اي می‏پردازیم که انديشه‌هاي هيدگري و بودايي با بوم‏شناسی عمقی[7]، که صورتی است از محيط‏زيست‏گرايي راديكال[8]، متجانس و سازگارند. نویسنده بر آن است که‏ قسمت پایانی این گفتار از اهمیت فراوانی برخوردار است، چراکه روشنگری درباره‏ی تأثیر اندیشه‏‏ی هیدگر پیرامون عدم بر زندگی عملی انسان و نحوه‏ی دیدگاه او به جهان و انسان‏ها، هرچند به‏گونه‏ای مختصر و صرفاً در زمینه‏ای خاص، می‏تواند پایان شایسته‏ای برای این پژوهش باشد. امید است که در پرتو این جستار، اندکی از عمق تفکر این اندیشمند بزرگ درک شود.

بخش اول: تأملاتی در باب عدم

1.1. درک عام و معمول ما از عدم

ما معمولاً حیث عدمی[9] را معادل با موجود نبودن در نظر می‏گیریم. حیث عدمی از این منظر متضادِ «چیزی»[10] لحاظ می‏شود، و بسیار ساده‏لوحانه خواهد بود که در زبان متداول از آن به عنوان «چیزی» سخن بگوییم. نیستی در این بسترِ عام اندیشه «یک فضای خالی[11]، تهی بودن[12]، فراموشی[13]، عدم[14]، هیچ[15] و شاید صفر[16]» تعریف می‏شود(“The Theory and Concept of Nothingness,” www. aambury. freeserve. co.uk/NOTHIN).

افرادی مانند وبستر[17] و رودلف آلرز[18] نیز در آثار خود به این معنا و مفهوم از نیستی التفات داشته‏اند. وبستر نیستی[19] را «هيچ موجود یا وجودی نبودن؛ همچنين، هيچ چيز،‌ عمل، يا رخداد خاصی نبودن؛ هيچ چيز: متضادِ چيز، هر چيز، چيزي»[20] و حیث عدمی[21] را «حالتي از موجود نبودن»[22] تعریف می‏کند (Webster, 1999, see Nothing, Nothingness).

رودلف آلرز نیز در مقاله‏ی خود، با عنوان در تاریکی و سکوت و عدم[23]، تجربه‏ی نیستی را با تجربه‏ی انسان از تاریکی و سکوت پیوند می‏دهد: «ظاهراً در تاريكی و سكوت نسبت به ’نيستی‘ آگاه می‌شويم» (Allers, 1946, p. 515.). از نظر آلرز مشاهده‏ی «نیستی» یعنی فرد خود را در تاریکی محض غوطه‏ور سازد. به اين‏ ترتيب فرد تجربه‌ای مثبت از نیستی دارد (qtd.in Estafia, n.d, p. 2.)، (llers, 1946, p. 517.).

با وجودِ تجربه‏های بسیار معمولی از نیستی که در حس بینایی و شنوایی ما مشهود است، همچنان پرسش از نیستی و حیث عدمی به جای خود باقی است: اینکه نیستی از چه قرار است؟ و حیث عدمی چیست؟

اکنون به‏ اختصار، به معانی اعتبار‏شده از عدم می‏پردازیم تا از دشواری درک معانی مورد نظر متفکران، به‏خصوص هیدگر در باب عدم، ‏کاسته شود.

1.2. معانی چهارگانه‏ی عدم

چنان‏که پیشتر بیان شد، برای عدم می‏توان چهار معنا اعتبار کرد، که در این فصل شرح مختصری از آن‏ها بیان می‏شود. معنای اول در مقابل معنای وجود است، یا به بیانی دیگر مفهوم مطلق عدم نقیض مفهوم مطلق وجود است که بر مبنای اصل امتناع تناقض، جمع و رفع این دو محال است (سلیمان‏حشمت، بی‌تا، ص335).

عدم در معنای دوم برابر است با ماهیت به معنای امکان ذاتی، یعنی ماهیت «از آن حیث که خود ماهیت است، جز خودش نیست، یعنی نه موجود است و نه معدوم.»[24]همان‏طور که می‏دانیم ماهیت را در سه مفهوم به کار می‏برند، یکی از معانی آن همان امکان ذاتی است که ذکر آن گذشت. در معنای دوم ماهیت چیزی است که در جواب پرسش از ماهو می‏آید[25] و در معنای سوم عبارت است از آنچه شی‏ء بدان شیء است.[26] معنای دوم عدم یعنی امکان ذاتی، که از لوازم ذات ماهیت در معنای دوم آن است (آنچه در جواب پرسش از ماهو می‏آید)، بیانگر لااقتضایی و استوا نسبت به وجود و عدم است. این امکان اگر جهت وجود پیدا کند ممکن‏الوجود است و اگر بر جهت عدم باقی بماند ممتنع‏الوجود است. به این اعتبار ماهیت از آن رو که در مقام ذات لااقتضاء و عدم است اگر علت تامه‏اش محقق شود موجود می‏گردد و در صورت عدم تحقق علت تامه معدوم باقی ‏می‏ماند. لازم به ذکر است که با تحقق علت تامه و موجودشدن آن ماهیت «امکان، فقر و حیث عدمی» از آن سلب نمی‏شود. بنابراین، این معنا از عدم برخلاف معنای اول آن با وجود شیء جمع شدنی است، چراکه عدم در معنای ذکرشده به ‏مثابه‏ی‏ مفهوم مطلق به ‏کار نمی‏رود (ص339-338).

معنای سوم عدم امتناع ذاتی است. ممتنع ذاتی، همچون شریک‏ الباری و مربع دایره، مغایر با ممتنع غیری است. در تاریخ فلسفه به این معنا از عدم بسیار پرداخته شده است (ص340).

معنای چهارم عدم دقیقاً در مقابل معنای دوم آن است، به این اعتبار که به ‏معنای «لاشیء» و «نه‏چیز»[27] است. این معنا از عدم، یعنی لا‏شیء و ناموجود، به جهت تعالی‏اش متعین به تعینات ماهوی نیست و فاقد هرگونه شیئیتی است که موجود (ممکن‏ الوجود) متعین به آن است. بنابراین عدم در معنای چهارم برابر است با وجود، یعنی وجود عاری از هرگونه تعین، و حیث عدمی برابر است با «سلب شیئیت از وجود، حق و هستی[28]» (ص342).

برابری میان مفهوم وجود با معنای چهارم عدم را در گزاره‏ی «وجود عدم است» بیان کرده‏اند. جمع میان این دو مفهوم بیانگر آن است که عدم به این اعتبار عدم مطلق و صرف نیست، زیرا مفهوم مطلق عدم (در معنای اول آن) در تناقض با معنای مطلق وجود است و بنابراین قابل جمع با آن نیست. همچنین عدم به معنای ناموجود غیر از عدم در معنای دوم (به معنی امکان و ماهیت) و سوم (امتناع ذاتی) است (مطالب این فصل از مقاله‏ی عدم و تفکر انتقادی آقای دکتر سلیمان‏حشمت اقتباس شده است

بعد از آشکارشدن معانی چهارگانه‏ی عدم، نگاهی اجمالی به تاریخچه‏ی این مفهوم از دیدگاه فیلسوفان بزرگی نظیر پارمنیدس، هگل، نیچه و هیدگر می‏تواند درک معنای مرادشده از عدم در تفکر هر یک از این فیلسوفان را بر مبنای چهار معنی عدم میسر سازد

 1.3. تاریخچه‏ی عدم

1.3.1. نیستی در تفکر پارمنیدس

«تبدیل آن عدمی که تنها به تصور درمی‏آید به یک چیز قابل شناخت، تلاشی است کاملاً نیکو از سوی فلاسفه‏ی ما» (Historisches Wörterbuch der Philosophie, 2007, Nichts, Nichtseiendes. HWPh: Historisches Wörterbuch der Philosophie, S. 22804.), (vgl. HWPh Bd. 6, S. 805). اظهارات اف.ام. کلینگر در فرهنگنامه‏ای تاریخی می‏تواند توضیحی باشد در این خصوص که اصطلاح ’عدم‘ همچون مفهومی به کار می‏رود که به ‏مثابه‏‏ی مفهومی درک‏شده واجد اهمیت است و به عنوان ’چیزی‘ تلقی می‏شود، حتی اگر این مفهوم برای چیزی به کار رود که ابداً معین نباشد، یعنی اساساً بازنماینده‏ی چیزی نباشد و مطلقاً هم دلالت بر چیزی نکند. خود مفهوم عدم تا آنجا که درک شده و واجد معناست عدم نیست، بلکه در چنین مرتبه‏ای دارای یک تاریخ است.

سرآغازِ این پیشینه جایی است که تاریخِ مفهومِ مخالفِ آن، که همان موجود است، آغاز می‏شود، یعنی در هستی‏شناسی یونانی. در اینجا آگاهی نسبت به خصوصیتِ سلبیِ مفهوم در دست است و این خصوصیت از دیدگاه ریشه‏شناسی لغوی نیز بیان شده است. Nichts همان نفی‏شده‏ی Ichts است که از حالت اضافی کلمه‏ی nihtes در آلمانی وسطی حاصل شده است (vgl. HWPh, 2007, Bd. 6, S. 805)،بنابراین تلقی متعارف از عدم، نفی[29] است اعم از این‏که نفی در عرصه‏ی زبان یا اندیشه صورت گیرد. خاستگاهِ مجاورت وجود و عدم در اندیشه‏ی پارمنیدس و هگل نیز اینجاست.

نخستین متنی که به لحاظ هستی‏شناسی اهمیت دارد، یعنی شعر تعلیمی پارمنیدس مبداء مفهوم عدم را نشان می‏دهد. نخستین فیلسوف یونانی که اندیشه‏های فلسفی را به نظم درآورده است، پارمنیدس الئایی است. شعر فلسفی او در اصل یونانی به وزن هکسامتروس[30] است و شامل یک مقدمه و دو بخش به نام‏های «راه گمان یا عقیده» و «راه حقیقت» می‏شود. این شعر فروغیاز تفکر و نبوغ یونانی است و به‏واقع نخستین سنگ بنای تفکر مابعدالطبیعی، به‏ویژه نظریه‏ی هستی‏شناسی در جهان غرب، به شمار می‏آید (خراسانی، 1382، ص276-275،284).

مارتین هیدگر، در کتاب درآمدی به متافیزیک[31]، برای توصیف ارزش و ژرفای این شعر پس از نقل تکه‏ی 8 (بخش دوم) می‏نویسد:

این کلمات اندک، مانند مجسمه‏های استوار یونان دوران باستان بر پای ایستاده‏اند. آنچه ما هنوز از شعر آموزشی پارمنیدس دارا هستیم، در یک دفترچه‏ی نازک می‏گنجد که مسلماً تمامی کتابخانه‏های ادبیات فلسفی را در لزوم قطعیِ وجود آنها نفی می‏کند. کسی که مقیاس‏های چنین گفتار متفکرانه‏ای را بشناسد باید به عنوان انسان امروزی هر گونه رغبت را برای نوشتن کتاب از دست بدهد (به نقل از خراسانی، 1382، ص284).

شالوده‏های اندیشه‏ی او را باید در بخش نخست، یعنی «راه حقیقت»، جستجو کرد. بخش دوّم که «راه گمان» نامیده شده است، درواقع نشاندهنده‏ی افکار غلط و توهمات بشر از نظر پارمنیدس است، و شاید در این قسمت انتقاد او به فیلسوفان پیش از خود است. مقدمه‏ی این شعر منادی معراجی عقلی برای فیلسوف است (ص285). پارمنیدس در آغاز این شعر می‏گوید:

اسب‏های تندرو، ارابه‏ی او را تا آن‏جا که دلش می‏خواسته کشیده‏اند و ایزدان او را به راه بسیار ستوده‏ای که مرد دانا را به مقصد می‏رساند رهبری کرده‏اند، دختران خورشید که در راهنمایی او به سوی روشنی شتاب داشتند، نقاب از چهره برگرفتند، جایگاه شب را ترک کردند و به خواهش آنان دیکه (1) (در این‏جا خدای عدالت است) کیفردهنده، دری که راه شب و روز را جدا می‏کند، به روی او باز می‏کند. و الهه به او خوش آمد می‏گوید و چنین می‏آموزد ]...[( به نقل از هومن، 1381، ص82).

این شعر در حقیقتی که از سوی الههاعلام می‏شود، یعنی «هستی هست»، و اصلی که به طور منفی مطابق با بودن وجود است، یعنی «نیستی نسیت»، به اوج خود می‏رسد. «الهه هیچ اصلی را به اندازه‏ی این اصل در ذهن شاگردش حک نمی‏کند» ((vgl. HWPh, 2007, Bd. 6, S. 806، بنابراین نخستین اصل بر اساس فلسفه‏ی پارمنیدس عبارت است از: هستی هست و نیستی نیست؛ این راه طریق حقیقت است. حال این پرسش مطرح می‏شود که مراد پارمنیدس از «هست[32]» چیست؟ همان‏طور که آقای شرف‏الدین خراسانی در نخستین فیلسوفان یونان متذکر شد:

در این قضیه محمول معلوم است اما موضوع روشن نیست. چه چیز هست؟ ولی به آسانی می‏توان گفت که مقصود فیلسوف از هست، هستی عینی و مجسم اشیاء در جهان است، یا به تعبیر دیگر خود هستی است. در جهان جزء آن‏چه هست که ما آن را هستنده می‏نامیم، چیز دیگر که ضد و نقیض آن باشد یعنی نیستی یا ناهستنده نمی‏توان تصور کرد. پس همه هستی است (خراسانی، 1382، ص289).

بنابراین مراد پارمنیدس از هستی همان هستنده یا موجود است. طریق فکری دیگری که الهه نشان می‏دهد مبنا را بر هست بودن نیستی می‏گذارد. این راه به خطاست، زیرا ناموجود را «تو نه می‏توانی بشناسی... و نه آن را نشان بدهی» .(vgl. HWPh, 2007, Bd. 6, S. 805)از منظر پارمنیدس گزاره‏ی چیزی وجود ندارد به خودی خود متناقض است(Sorensen, 2011, p.13) .

این امر اصولاً به تفکر عقلی و سخن در‏نمی‏آید (vgl. HWPh, 2007, Bd. 6, S. 805)، بنابراین جز گمراهی و کج‏اندیشی حاصل دیگری ندارد. پیش از اینکه «به طور قطعی نتیجه بگیریم که این طریق ناموجود، نامتصور و غیرقابل‏نامگذاری است، به آن «توده‏ی بی‏تشخیصی» تعلق داریم که برایش هستی و نیستی یکی است و یکی نیست» .(vgl. HWPh, 2007, Bd. 6, S. 805)به اعتقاد پارمنیدس، در طریق حقیقی، عدم به‏ عنوان وضع تعیین‏شده از سوی میرندگان درک می‏شود.

[1]. Martin Heidegger (1889-1976)

[2]. Nothingness

[3]. Negation

[4]. Parmenides of Elea

[5]. Georg Wilhelm Friedrich Hegel (1770-1831)

[6]. Friedrich Nietzsche (1844-1900)

[7]. Deep Ecology

[8]. radical environmentalists

[9]. Nothingness

[10]. something

[11]. A void

[12]. emptiness

[13]. oblivion

[14]. nought

[15]. nil

[16]. zilch

[17]. Webster

[18]. Rudolf Allers

[19]. nothing

[20]. not any being or existence; also, not any particular thing, act, or event; no thing:

opposed to thing, anything, something

[21]. Nothingness

[22]. a state of non-existence

[23]. On darkness, Silence, and the Nought

الماهیةُ من حیث هی هی لیست الاّ هی لاموجودة و لا معدومة.[24]

الماهیةُ مایقال فی‏جواب ماهو .[25]

مابه‏الشیء هوالشیء .[26]

[27]. no-thing

[28].Being

[29]. Negation/ Verneinung

[30]. Hexametros

[31]. Einfuebrung in die Metaphysik

[32]. estin


مبلغ واقعی 52,920 تومان    23% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 40,748 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 101

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/01/27 بسم الله الرحمن الرحیم سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم مثلا یک فرد به طور میانگین اگر 12 ساعت کارکند و ...

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 اردیبهشت 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای ...

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

-اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی کم در ...

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی و بدون نیاز به ارتقا توجه :مشکل امضا با کلید دیباگ دراین نسخه کاملا رفع شده و برنامه ها به بازار ارسال می شوند اگر به این مشکل برخوردید ما 10برابر پولتان را پس میدهیم. این نرم افزار بر روی اندروید قابل نصب میباشد 100% مورد تایید ...

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

بلند قامت بودن یک امتیاز بزرگ برای شماست! سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا شوید چند تا نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم همانطور که تو اینستاگرام(khosh.andam@)نوشتم خیلی اتفاقی با این متد آشنا ...

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

کتاب آموزش تعمیر لامپ کم مصرف همانطور كه مي دانيد لامپ هاي كم مصرف بعد از مدتي ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير دارند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل لامپ را در منزل تعمير كرد این مجموعه دارای 5 کتاب است که در آن نحوه عملکرد و روش های عیب یابی لامپ کم ...

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی وفیک را یک جادریافت کنیدهرکدام از این نرم افزار ها در اینترنت و کافه بازاربه قیمت خیلی بالایی بفروش میرسند. نکته: پورسانت بازاریابی این محصول 60% است نسخه ی 100%تست شده با توجه به فیلترینگ تلگرام 15 اردیبهشت ...

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است.در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه ...

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

محتوای این مجموعه کامل آموزش خوشنویسی: 1- آموزش خوشنویسی با خودکار 2-سرمشق های خوشنویسی 3- آموزش خط تحریری 4-آداب خوش نویسی فايده اول خوشنويسی: كه روحي و دروني است ٬رويت خط زيبا موجب بهجت روحي و حظ معنوي مي شود و البته بهره معنوي خوشنويس مضاعف و مبتدا است و آثار و بركاتي ...

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول ...

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

نوع فایل:PDF زبان:فارسی حجم فایل:18KB در چند دهه اخیر با توجه به افزایش رشد آپارتمان سازی ، تعداد متقاضیان ساخت کابینت نیز افزایش پیدا کرد و با توجه به تغییر ماهیت کابینت ها از فلزی به MDF و تمایل به تغییر مکرر دکوراسیون آشپزخانه از سوی خانواده ها ، کابینت سازی نیز در میان مشاغل ...

آموزش برنامه نویسی آردوینو

آموزش برنامه نویسی آردوینو

معرفی آردوینو : آردوینو یکی از معروف ترین platform های متن باز است که روی برد های خود از میکروکنترلر های AVR و ARM شرکت atmel استفاده کرده است . هدف اردوینو استفاده از مدار چاپی واحد بود که توانست باعث شود توزیع دهنگان این platform باهم به اشتراک گذاری کد ها و شماتیک پروژه ی ...

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

برای درآمدزایی فوق العاده، فقط توضیحات زیر را تا انتها بخوانید. ما درآمد شما را تضمین می کنیم. واقعا ده میلیون تومن درآمد ماهیانه هیچ چیز خاصی نیست. اینقد واسه خودتون بزرگ و دست نیافتنیش نکنین دوستان من، اگه به ضمیرناخودآگاه خودتون القا کردین که اون بزرگه و شما ...

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

برنامه تماس و ارسال پیام رایگان به دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که ...

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب درآمد میلیونی اینترنتی و تضمینی در منزل جدید ترین و مطمئن ترین روش کسب درآمد در سال 1394 تعهد و ضمانت ما : در عرض فقط یک ساعت اول کسب درآمد نمایید بعد از درآمد آن این مجموعه را خریداری نمایید می دانیم همه ما از مطالب تبلیغاتی و الکی که در مورد کسب و کار اینترنتی است خسته ...

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

vipbike.ir توجه توجه روش هایی که کاملا قانونی هستند اما جایی آن ها را پیدا نمیکیند این روش ها بسیار ساده و کاربردی هستند و تنها با طی مراحلی ساده شما می توانید در کم تر از دو دقیقه حداقل ۱ گیگ اینترنت رایگان همراه اول و ۱۴ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل دریافت ...

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

- ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps ردیابی و کنترل از از راه دور ، با وارد کردن شماره موبایل نرم افزار ردیاب شماره موبایل کاملا ایرانی و فارسی بدون نیاز به فعال بودن GPS گوشی شما و طرف مقابل با استفاده از این نرم افزار ردیاب شماره موبایل فرزندان و افراد ...

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن فوق العاده و کم یاب سامانه مخابرات با امکانات زیر که گویای محتواست قابلیت استعلام شماره موبایل قابلیت کشف مزاحم تلفنی قابلیت دریافت ریز مکالمات مشترکین تلفن همراه مشترکین حقوقی مشترکین تلفن ثابت پیش شماره ها ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آیا می دانید؟ یک راز مهم در مورد سایت های کسب درآمد از اینترنت که ممکن است ندانید. می دانید چرا سایت های مختلفی که دیده اید نتوانسته اند به شما کمک کنند کسب درآمد کنید؟حقیقت این است که اکثر این سایت های آموزشی برای کسب درآمد در اینترنت توسط ...

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت‌الله ولی نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی پر فروشترین کتاب نسخه خطی با بیش از 2000000 فروش تا کنون به دليل استقبال بي نظيز شما كاربران گرامي نسخه خطي فوق فقط تا پايان اسفند ماه با 20% تخفيف به فروش مي رسد و بعد از آن به قیمت ...

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید اینکه در آینده بتوانند یک شغل کارمندی داشته باشند به سختی درس می خوانند و عده ای دیگر که نتوانند درس بخوانند نیز راه های دیگری را انتخاب می کنند. ...

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی» (فایل word قابل ویرایش) این پروژه توسط گروه معماری تلار تهیه شده است. از این بابت مشابه آن در وب وجود ندارد. رساله در 157 صفحه تنظمیم شده و دارای 77 منبع است. متن مطابق ...

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

▼ توجه توجه ▼ شما می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از سایت ما دانلود نمایید: app.alosite.net نرم افزار افزایش بازدید سایت نرم افزاری است جهت بالا بردن بازدید سایت یا وبلاگ با ایپی های متفاوت شما میتوانید به جای خرید بازدید از سایت ها از نرم افزار بازدید استفاده کنید ...

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

قوانین ثروتمند شدن چیست؟ ذهن ثروتمندان چگونه کار می کند؟ وجود ثروت ساز چگونه وجودی است؟ چرا بعضی افراد با اینکه سخت کار می کنند هیچ وقت پولدار نمیشوند؟ ذهن فقرا با ذهن ثروتمندان چه تفاوتی دارد؟ نوع مشاغل ثروتمند شدن شما کدام است؟ چرا اکثر مردم از پیشرفت و بهبود ...

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوالات عملی ICDL2 همراه با جواب (ویندوز - اینترنت و ایمیل ) تعداد فایل : 7 نوع فایل : Pdf ...

آموزش تله کینزی در دو روز

آموزش تله کینزی در دو روز

فقط در 2 روز...! با سلام. در این کتاب آموزش کامل تله کینزی را بصورت خیلی ساده و روان در اختیار شما قرار دادیم که هرکسی حتی در مبتدی ترین سطح میتواند تله کینزی را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرد. آموزش هایی که داده شده همراه با تصویر میباشند و باعث یاد گیری بهتر شما عزیزان ...

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

مجموعه سؤالات تستي كتاب تفسیر قرآن کریم (آیات برگزیده) (ويراست دوم، نشر معارف) مشتمل بر 600 سؤال. 2 جزوه و خلاصه درس (تفسیر قرآن کریم(آیات برگزیده) فایل pdfکتاب حجم فایل:20kb گردآورنده این فایل وب سایت نسیم بوک ...

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

آموزش رانندگي به زبان فارسي آموزشي كاملا فارسي و صد در صد اورجينال آيا مي خواهيد تمام فوت و فن رانندگي را به طور كامل بدانيد؟ آيا مخواهيد تنها با يكبار امتحان رانندگي قبول شويد؟ آيا چندين بار تست رانندگي داده و قبول نشده ايد؟ بهترين روش آموزش رانندگي در منزل ...


مطالب تصادفی

  • استفاده از نشاسته اصلاح شده هیدروکسی پروپیل دی استارچ فسفات به عنوان جایگزین روغن در سس مایونز  ....
  • استفاده از عصاره برگ زیتون به جای آنتی اکسیدان ها و نگهدارنده های سنتزی در سس مایونز و ارزیابی تغییرات فیزیکوشیمیایی .....
  • استخراج لیکوپن از ضایعات گوجه فرنگی.....
  • استخراج پلی ساکارید از برگ گیاه هفت کول و بررسی فعالیت ضد اکسایشی و ضد میکروبی آن....
  • استخراج پروتئین از کنجاله آفتابگردان و بررسی ویژگی‌های عملکردی آن....

بندرعباس

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب