تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا

برچسب های مهم

پیوند ها

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 4635
  • بازدید دیروز : 5206
  • بازدید کل : 990339

شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید....


شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید....

-1-مقدمه

بافت حد فاصل میدان صاحب الامر و رد پای باروی قدیمی شهر تبریز به صورت مکانی بلااستفاده، متروک و فراموش شده تبدیل گشته، مکانی با کاربری های ناسازگار شهری مانند انبار ، کارگاه ... ، در صورتی که این قسمت در قلب بافت تاریخی تبریز و در امتداد محور تاریخی- فرهنگی تبریز باید پذیرای بهترین و مجلل ترین کاربری ها باشد، به طوریکه مردم بجای گریز از این محلات و دوری از آنها ، باید به آنها روی بیاورند و دارای کارکردی شایسته جایگاهی که در خاطرات و اذهان تاریخی مردم دارد، باشد.

در این تحقیق سعی شده که با بیان مسئله و پی بردن به این مشکلات، طرحی را برای ایجاد یک مرکز تاریخی- فرهنگی بر اساس پتانسیل های موجود پیشنهاد بدهیم که هم بتواند گسست ایجاد شده بین این بافت و بافت جدید شهر را حل کند و هم با تعریف پروژه معماری و وارد کردن کاربری های فرهنگی- تاریخی بتواند این بافت را به هویت اصلی خود بازگرداند و آن را به یک فضای سرزنده و دارای رونق تبدیل نماید.

 1-2-بیان مسأله تحقیق

ما انسانها در دنيايي زندگي مي کنيم که اساس و جوهره آن بر تمدن هاي گوناگون بشري است که طي ادوار مختلف به وجود آمده و پي ريزي شده است . در طول اين دوره ها وسالها اقوام و ملل مختلفي هر کدام تمدني را بنا نهاده که در پيشرفت و تکامل انسان سهم بسزايي داشته و دارند که شاهد اين کلام همانا بشر امروزي است که آخرين ثمره تمدن گذشتگان مي باشد .

 شناخت هرچه بيشتر تمدنمان و آنچه از گذشته برايمان به ارث رسيده است، باعث حفاظت و پاسداري بهتر آنان شده و اين باور را در ما به وجود مي آورد که آثار باستاني و کهن هر شهر به مثابه هويت تاريخي و فرهنگي آن شهر بوده و آسيب رساندن به آن، در واقع صدمه زدن به هويت اجتماعي و فرهنگي خودمان مي باشدعمراني و اسمعيلي سنگري، 1385، ص 12) .

هويت اجتماعي و حافظه جمعي در جايي حفظ مي شود که وقتي فرد درآنجاست، حس کند فضايي که در آن مستقر است که با جاهاي ديگر فرق دارد. اگر شما احساس کنيد در جايي هستيد که در آن تداوم تاريخي وجود ندارد، يکي از ارکان مهم زندگي اجتماعي زير سوال مي رود واحساس عدم تعلق به جامعه وعدم هويت مي کنيد ) خسرو خاور، 1383(.

در جهان امروز ، تلاش براي حفظ هويت يکي از منازعات اصلي ملتها است . هويت کالبدي به معناي صفات و خصوصياتي است که جسم شهر را از غير متمايز کرده و شباهتش را با خودي آشکار مي کند. اين صفات بايد به گونه اي باشند که جسم شهر ، در عين حفظ تداوم زماني، در حال تحول و تکامل نيز باشد و نهايتا به پيدايش يک کل منجر شود (مير مقتدايي، 1383).

مهم اين است که هر مکاني در ضمن هرگونه تغييري ، هويت خود را نيز حفظ کند ، تداوم و دگرگوني بر اين امر دلالت دارد که به رغم همه تغيير ها و دگرگشت ها چيزي پابر جا و ثابت ميماند.مکان هم ثبات دارد و هم برخوردار از تغيير پذيري است، و اين نکته اي نيست که به آساني دريافتني باشد. ثبات همان روح مکان است و به تعبيري همان ارتباط ويژه آن مکان با فضا، فرم و صورتهاي به کار رفته در آن و تغيير پذيري و بي ثباتي مکان به دليل نياز به تاويل و باز تاويل مکان به شيوه هاي مختلف و چه بسا متضاد است (نوربرگ شولتز[1]، 1381، ص 61-60).

 1-2-1- معرفی موضوع

در سالهاي اخير با ورود مدرنيته به ايران و به تبع آن شهر تبريز، توجه به بافت جديد منجر به بي تفاوتي و گاهي بي توجهي به بافت با ارزش کهن شهر تبريز شده است. در دوران پهلوي و نيز اوايل انقلاب اسلامي احداث خيابانهاي جديد در اطراف و محدوده بافت تاريخي شهر منجر به آن شد که شهر قديم ، يکپارچگي و انسجام خود را از دست بدهد، به شکلي که محوطه هاي پوسيده و تخريب شده در آن روز به روز بيشتر مشاهده مي گردد. به اين ترتيب قسمتهايي از بافت تاريخي که در بر دارنده هويت شهر و خاطرات تاريخي - فرهنگي با ارزش مي باشند و در نقشه ذهني مردم شهر از جايگاه ويژه اي برخوردارند، عملا رنگ باخته و به صورت فضاهايي بدون استفاده در آمده اند.

بدين سان شهر کم کم مناظر فرهنگي خود را که آشکارا مبين تاريخ و سنت هاي فرهنگي آن است را از دست مي دهد. بافت تاريخي شهر تبريز نيز از آن مناظر فرهنگي است که در جستجوي زماني از دست رفته و در سخن گفتن با زبان گذشته به آن گونه که به زبان همه مردمان شنيدني است دچار گسيختگي از بافت جديد و پوياي شهر امروزي شده است و به اين ترتيب حيات شهري در قسمتهايي از آن تحليل يافته و يا از بين رفته است .

 1 -2-2-دلایل انتخاب موضوع

در مورد بافت تاريخي تبريز مطالعات مفصلي صورت گرفته است که در اين ميان مطالعات مهندسين مشاور نقش جهان پارس و عرصه شاخص ترند و در طرح هاي بالا دست پيش بيني شده در طرح تفصيلي شهر تبريز، بافت مرکزي شهر به عنوان منطقه تاريخي- فرهنگي در نظر گرفته شده است و طرح جامع نيز اين منطقه را با توجه به اهداف راهبردي خود به عنوان منطقه تاريخي – فرهنگي تعيين نموده که در آن به بازسازی بافت و پالايش فعاليت هاي مزاحم و آلوده کننده تاکيد شده است.

يکي از عواملي که مي تواند گسست ايجاد شده بين قسمتهاي داراي اقبال عمومي در بافت جديد و قسمتهايي از بافت که حيات خود را بنا به دلايلي که اشاره شد از دست داده اند را از بين ببرد و موجب پيوند بين اين دو بافت گردد، استفاده از مناظر و پتانسيل هاي بافت تاريخي – فرهنگي شهر مي باشد که يکي از اين موارد و مهمترين آنها محور تاريخي – فرهنگي تبريز است.

  1 -2-2- 1 جمع بندی

با توجه به مطالبي که ذکر شد و چالشي که در دنياي امروزي در مورد مسئله هويت، تاريخ و فرهنگ پيش آمده، مي توان به نياز امروزي جامعه به يک مرکز تاريخي – فرهنگي اشاره کرد که نه تنها وظيفه شناساندن تاريخ و فرهنگ غني اين مرز و بوم و دستاورد هاي آداب و رسوم و سنن اين منطقه را بر عهده دارد، بلکه به نوعي ايجاد کننده پيوند کالبدي و اجتماعي بين بافت قديم و جديد اين شهر مي باشد . اين محور به عنوان يک محور تاريخي ، فرهنگي مي تواند بستر مناسبي را جهت ايجاد چنين مرکزي براي ما به وجود بياورد ، به گونه اي که هم گوياي تاريخ سير تحول و فرهنگ و هويت شهر باشد و هم به حضور شهروند در اين فضا استمرار و انسجام بخشيده و کانون مدني گرمي را به وجود بياورد.

 1-3- پرسش تحقیق

چگونه می توان با طراحی یک مرکز تاریخی- فرهنگی، بافت با ارزش و کهن شهر تبریز را به بافت جدید پیوند داد؟

 -4-اهداف تحقیق

طراحی مرکز تاریخی – فرهنگیکه بتواند نیازهای جامعه مورد پژوهش (تبریز) را با رعایت احترام به بافت قدیم وتاکید بر بر گرداندن حیات به آن قسمت از این بافت که کارکرد خود را در طول زمان از دست داده است را بر اساس طرح های بالا دست که مطالعات آن در طرح تفصیلی تبریز مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است بر آورده سازد.

شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید.

 1-5-روش تحقیق

الف - روش تحقیق از نوع کیفی بوده و در مراحل مختلف از روشهای تاریخی و اکتشافی استفاده خواهد شد و در مجموع تحقیق حاضر یک تحقیق پروژه ای می باشد.

ب ـ روش گردآوري اطلاعات:

یکی از اصلی ترین بخش های هر کار پژوهشی را جمع آوری اطلاعات تشکیل می دهد. چنانچه این کار به شکل منظم و صحیح صورت پذیرد کار تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از داده ها با سرعت و دقت خوبی انجام خواهد شد . از نظر متد روش و تکنیکهای پژوهشی با استفاده از روش جمع آوری اطلاعات ، روش مورد استفاده به صورت میدانی و کتابخانه ای و روشهای ترکیبی انتخاب شده است .

 1-6-فرضیه­های تحقیق

- طراحی در بافت های تاریخی با در نظر گرفتن اصول و معیار های مربوطه موجب رونق و احیای این بافت ها می گردد.

- استفاده از پتانسیل های سایت های کهن می تواند در ارتقای کیفیت طراحی مراکز فرهنگی نقش داشته باشد.

 فصل دوم

شناخت

 2-1- مقدمه

بعد از مشخص شدن مسئله ایجاد تحقیق و بیان آن و نیز مشخص شدن روش تحقیق نوبت به ایده های فکری محقق از طرح مسئله است. یعنی نکات مهمی که در تعریف اصطلاحات با عنوان زیر بنای فکری محقق مطرح و قابل بسط می باشد.

در این فصل به بررسی مبانی فکری و نظری طراح در رابطه با طرح و مفاهیم پایه مورد نظر پرداخته و در این مسیر به نمونه های مرتبط با ایده طرح با دید منتقدانه نگاه افکند، سپس به ارائه چهارچوب نظری می پردازد. در طراحی مرکز تاریخی فرهنگی تبریز با رویکرد پیوند دهی بافت قدیم و بافت جدید مبانی نظری طراح بازگرداندن زندگی دوباره به این بافت و تزریق کاربری های هم شان با بافت تاریخی-فرهنگی منطقه برای ارتقای کیفی آن می باشد.

بنابر این واژه بافت، سپس مشکلات بافت، راه حل پیشنهادی،فضای شهری و فضای عمومی در معماری مورد بررسی قرار می گیرد.

 برای روشن شدن مفاهیم پایه از نظرات بزرگان و دانشمندان این فن(معماران و شهر سازان) استفاده گردیده است و سپس با بر گرفتن از نظریات آنها به بیان نظریه پرداخت.

در بخش بعدی معرفی نمونه های طرح از لحاظ عنوان و سایت مورد بررسی قرار می گیرد و با بررسی آنها به نتایجی برای ارائه یک ایده مناسب برای طرح می رسیم.

 2-2- فرهنگ:

2-2-1- واژه فرهنگ:

فرهنگ از متن قديمي اوستايي و پهلوي فَرَهَنگ است . فَرَ به معناي پيش و هَنگ به معناي قصد و آهنگ است . هنجيدن و انجيدن به معناي بيرون کشيدن و بيرون آوردن : هنج و هنگ در دودهنگ يا دو دهنج به معناي دودکش است . واژه آهنگ به معني قصد و اراده و عزم و همچنين موزوني در ساز و آواز است . فرهيختن و فرهختن و فرهنجيدن از همين ريشه است . به معناي آموختن ادب ، تربيت کردن. کلمه فرهنگ در متون قديمي پهلوي ، از جمله کارنامه اردشير بابکان و دينکرت و غيره هم آمده است، در فرهنگ رشيدي آمده است : ” فرهنج و فرهنگ ادب و اندازه و حد هر چيزي ، و ادب کننده و امر به ادب کردن بر اين قياس فرهنجيدن و فرهنجيده و فرهنجيد .

چند دهه است که واژه فرهنگ مجدداً وارد زبان فارسي شده است و در مقابل: Culture[2] وeducation[3]بکار گرفته شده است. جوامع غرب ، تمدن مدرن را با شوق کشف همه چيز بنيان نهادند . آنها محدوده طبيعت و کره زمين را براي شناسائي پديده ها و جوامع گوناگون درنور ديدند . واژه کولتور را که در اصل به معني کشت و کار بود ، ابتدا در آلماني به کار گرفتند، تا آن که به علوم اجتماعي رسيد . آشنايي ايرانيان با مفاهيم اساسي جامعه شناسي از جمله کولتور ، آنها را به واژه فرهنگ هدايت کرد . واژه فرهنگ در زبان فارسي قدمتي کهن و ديرينه دارد، و نه تنها در اولين نثرهاي فارسي دري ، که در زبان پهلوي هم بسيار ديده شده است . در زبان فارسي از مصدر فرهيختن ، کلمات بسياري جدا شده است ، از جمله خود کلمه فرهنگ است. فرهيختن به معناي علم و ادب و هنر مي باشد ، و اساساً در زبان پهلوي فرهنگستان به معني محل آموزش ، يا آموزشگاه بوده است . واژه فرهنگ براي مدتي از يادها رفته بود تا آن که در سال 1314 با تأسيس فرهنگستان ايران ، و تبديل وزارت معارف به وزارت فرهنگ مجدداً در سطح جامعه مطرح شد ، واژه فرهنگ در ايران در ابتدا در مقابل education ، آموزش و تربيت مطرح شد. فرهنگيان کساني بودند که در کار آموزش و پرورش جامعه بودند ، تا آن که فرهنگ در مقابل Culture مطرح شد . و آموزش در مقابل education رفت .

 2-2-2- تعريف فرهنگ:

فرهنگ چيست ؟

انسان موجودي است که با تمام موجودات و حيوانات غير هم نوع خود تفاوت هاي اساسي دارد ، از جمله تفاوتهاي مهم انسان که در منابع و کتب علوم اجتماعي به آن اشاره شده است . گروه جويي و زيست اجتماعي ، سخن گفتن ، ابزار سازي ، انديشمندي ، و هدف داري مي باشد . انسان از ابتداي حضور خود در زمين نيازهايي داشته تا به کمک آنها ، تا ادامه حيات دهد . براي ادامه حيات کار کرده ، ابزار ساخته و با وسايل و امکانات مختلف اقدام به توليد کرده است ، توليد تلاش آدمي براي فراهم کردن و ساختن ، چيزهايي است که مورد دلخواه انسان است و در طبيعت و يا توليد نيازمند وسايل و ابزار است ، لذا انسان ابزار سازي را پيشه کرده است ، ابزار سازي و ايجاد امنيت ، لزوم همکاري با ديگر انسانها را مورد توجه قرار داد ، از اين رو آدمي به جمع توجه مي کند . در جهت ايجاد ارتباط با همنوعان سخن گفتن ضروري مي شود و سخن گفتن ، علاوه بر ايجاد ارتباط به تقويت و انتقال تجربه افراد مي انجامد . به اين ترتيب هر گروه اجتماعي ، اقدام به ساختن ابزارها و توليد مشترک مي کنند . تا به حيات مورد نظر و دلخواه خود ادامه دهند .

ساده ترين عنصر زندگي جمعي کنش اجتماعي است ، کنش اجتماعي مجموعه حرکات مشخصي است که يک فرد براي تحقق هدف نسبت به فرد ديگر نشان مي دهد . کنش اجتماعي در برگيرنده برخوردهاي اجتماعي است ، برخورد اجتماعي اولين اثري است که در قالب جسمي يا روحي توسط يک انسان بر انسان ديگر بوجود مي آيد . چنين کنشي کار تحريک صورت مي گيرد . به دنبال هر تحريک انسان اول پاسخ يا واکنش انسان دوم بوجود مي آيد . چنين کنشي مداوم است ، لذا تحريک متقابل اجتماعي بوجود مي آيد ، که جريان دو سويه و مداومي است ، تحريک متقابل اجتماعي به ارتباط متقابل اجتماعي منجر مي شود ، ارتباطي است که به شکل هاي مختلف مثل تقليد ، تلقين ، سخن گفتن و انتقال تجربه از انساني به انساني ، و از نسلي به نسلي بعد منتقل مي شود ، و به تدريج نوعي هماهنگي در کنش هاي متقابل اجتماعي بوجود مي آيد . که سبب مي شود ، آدمي از هنگام زادن ، از جامعه آموزش گرفته و متکي به آن گردد . و لذا خواسته يا ناخواسته به حفظ جامعه و استقرار نظم در آن کمک کند .

 2-2-3- معماري به عنوان بستر فرهنگ

هر جامعه‌اي با هر سيستمي كه اداره شود و هر نوع ايدئولوژي كه بر آن حاكم باشد داراي اهداف و آرمانهاي خاص خود مي‌باشد. وظيفه اصلي فرهنگ نمايش اين ايده‌هاي ذهني است به وسيله نمود اشكال عيني، در فرآيند اين استحاله معماري نقشي اساسي به عهده دارد (گروتر[4]، 1383، ص53).

 2-3- زمان

هر حركتي احتياج به زمان دارد. بدون زمان ما قادر به درك حركت نيستيم.تصور ما از زمان‌هاي طولاني نيز محدود است: مدت يك ساعت براي ما مفهومي است مشخص، يك هفته و يا ماه و حتي يكسال را نيز مي‌توانيم تصوير كنيم. اما صد سال ديگر براي ما تنها يك مفهوم رياضي است و وقتي صحبت از هزاران يا حتي ميليونها سال مي‌شود، توانايي ادراك زمان ما كاملاً از بين مي‌رود. ما تنها مي‌دانيم كه چنين زمانهايي، مدت‌هاي بسيار طولاني هستند، اما اندازه آنها خارج از قدرت تصور ما مي‌باشند.

محيط زيست ما به طور دائم در تغيير است. چه محيط طبيعي و چه محيط ساخته دست بشر. تغييراتي كه يك ناظر متوجه آن مي‌شود ممكن است عيني باشد ـ مثلاً وقتي در ميان يك بلوك مسكوني، يك خانه را خراب مي‌كنند، متوجه مي‌شويم كه جائي براي يك ساختمان جديد باز مي‌شود ـ و يا تنها جنبه اداركي داشته باشد مثل دگرگوني‌هايي كه در اثر تغييرات نور يا آب و هوا در ساعات مختلف روز و شب و يا فصول مختلف سال ايجاد مي‌شود. به اين ترتيب مي‌بينيم كه زمان، تبديل به يك عامل موثر و عمده در شناسايي محيط مي‌شود.

امروزه كمتر پيش مي‌آيد كه يك شهر به طور كامل از ابتدا طرح و ساخته شود. شهرها به تدريج تغيير شكل مي‌دهند، ساختمانهاي جديد ساخته مي‌شوند و ساختمانهاي قديمي را خراب مي‌كنند يا تغيير فرم مي‌دهند. جواب اين سوال كه ميزان تغييرات مجاز چقدر است و در چه فواصلي از زمان بدون اينكه هويت شهر و شهروندان در معرض خطر قرار بگيرد تابع عوامل مختلفي مي‌باشد. تغييرات كالبدي اغلب تغييرات شديد اجتماعي و فرهنگي را موجب مي‌شوند. تغييرات ساختاري به مراتب

 بيش از تغييرات كالبدي احتياج به زمان دارند. به همين دليل بايستي تغييرات كالبدي با توجه به ساختار فرهنگي ـ اجتماعي صورت پذيرند چرا كه در غير اين صورت باعث نابودي آنها مي‌شوند و نابودي ساختار باعث مي‌شود كه انسان دچار سرگشتگي شود و نهايتاً قدرت تطبيق هويت خودش را با هويت تغيير يافته محلش از دست بدهد و اين باعث بي‌ريشگي انسان مي‌گردد(گروتر، 1383، ص406-409).

 2-4- فضا

فضا:

اغلب درباره‌ي «فضا» مطالبي مي‌شنويم؛ واژه‌اي كه به سادگي و آساني در انواع زمينه‌ها از آن استفاده مي‌كنيم. طوري آن را به كار مي‌بريم كه گويي اين واژه‌ ازقيد هر نوع مساله و تناقضي آزاد است و مثل اين كه همه‌ي ما، بر سر آنچه معني فضاست، باهم توافق داريم. با اين حال، اگر كاربرد خودمان را از اين واژه بررسي كنيم، تعدد معنايي‌اش اكثر ما را متعجب خواهد ساخت. فرهنگ انگليسي آكسفورد[5] دست كم 19 معني براي اين واژه مي‌آورد، كه از جمله مي‌توان به اينها اشاره كرد: «گستره‌اي پيوسته كه در آن اشيا وجود دارند و حركت مي‌كنند»، «مقداري از يك منطقه كه چيز خاصي آن را اشغال مي‌كند يا براي هدف خاصي در اختيار گرفته شده است« و «فاصله ميان نقاط و اشيا». اين معاني، نشانگر برخي از موارد درك مشترك، از اين واژه‌اند كه در زندگي روزمره به كار مي‌رود. همچنين تصويرگر پيچيدگي اين مفهوم. و اشاره‌گر به مباحثي عميق و ريشه‌دار درباره‌ي فضا، كه مدتهاست، مطرح‌اند (مدنی پور، 1379، ص 5).

 2-5- چهارچوب ساختارهای فضای شهری

2-5-1- هندسه‌هاي اجتماعي ـ مكاني فضاي شهري

واژه‌ي «شكل شهر» از ديدگاه‌هاي بسيار مختلفي بررسي شده است.

شكل شهر، معادل با «سيماي شهر» گرفته شده است ، و شامل اشكال مرئي مناطق ساخته شده است. سه مولفه‌ي عمده‌اش عبارتند از: نقشه‌ي خيابان يا جانمايي، سبك معماري ساختمان‌ها و طراحي‌شان، و كاربري زمين می باشد. تاكنون، در همين راستا، هندسه‌ي اين عناصر سازنده، يا برخي از جنبه‌هاي جزئيات‌دارترشان، به عنوان شكل شهر، تعريف شده است. كاربري زمين، توده‌گذاري و شكل ساختمان، سيركولاسيون و پاركينگ‌، فضاي باز، راه‌هاي پياده‌رو، حمايت از فعاليت‌ها و نشانه‌گذاري‌ها، هم‌چنين به تركيب‌هاي بزرگ مقياس‌تر اين عناصر سازنده و نقش‌هاي كاركردي‌شان نيز توجه شده است. توجه معماي اغلب بر بافت فيزيكي شهر و ابعاد زيبايي‌شناختي و كاركردي‌اش متمركز مي‌شود.

بافت شهري را مي‌توان به لحاظ فيزيكي، تجمع واحدهاي فضاساختي ديد. دراين جا، بررسي فرم، در مقياس‌هاي متفاوت، هم در دو بعد و هم در سه بعد، مي‌تواند در مورد ساختمان‌هاي منفرد، بلوك‌ها، مناطق شهر، و كل بافت شهري، به عنوان تركيب اين اجزاي فيزيكي سازنده باشد. همچنين مي‌توان به هنگام بررسي الگوي خيابان‌ها و ميادين، به فضاي ميان اين بخش‌ها، توجه كرد.

بعد اجتماعي شكل شهر، با آرايش فضاساختي و ارتباطات متقابل ويژگي‌هاي انسان‌هايي كه آن را مي‌سازند، از آن استفاده و بافت شهري را داراي ارزش مي‌كنند سر و كار دارد. در اينجا، مطالعه‌ي شكل شهر به شيوه‌اي برمي‌گردد كه شهرنشينان، فردي يا گروهي، در فضا با يكديگر ارتباط پيدا مي‌كنند.

ابعاد اجتماعي و فيزيكي شكل شهر، رابطه‌ي پويايي با يكديگر دارند. بافت فيزيكي با روندهاي متفاوت اجتماعي توليد شده، مشخص مي‌گردد. در عين حال، وقتي فرم فضاي شهري، ساخته شد، مي‌تواند بر روش روي دادن دوباره‌ي اين روندها تاثيرگذار باشد.

براساس اين زيرساخت‌ها، مي‌توانيم شكل شهر را به عنوان هندسه‌ي يك پيوستگي اجتماعي ـ مكاني تجسم كنيم. در اين پيوستگي، عناصر منفرد، با هر دو بعد فيزيكي و اجتماعي، بيشتر با روابط متقابل‌شان با يكديگر تركيب مي‌شوند و به تركيباتي پيچيده شكل مي‌دهند. به بيان ديگر، شهر به عنوان يك كليت، مي‌تواند با طيفي از سازه‌ها، در مقياس‌هاي مختلف، حتي تا حد تنها يك عنصر شكل بگيرد. ابعاد فيزيكي و اجتماعي سازه‌ها در تمامي سطوح به هم تافته‌اند، هر چند اندازه و ميزان پيوندشان قابل تشخيص و تغيير است. بنابراين، بررسي شكل شهر، مربوط است به شيوه‌اي كه موجوديت‌هاي فيزيكي، انفرادي يا گروهي، توليد و استفاده ميشوند، هم چنين به آرايش‌هاي مكاني و روابط متقابل اين موجوديت‌ها، و نيز به اين گونه چگونه ارزش‌هاي پولي و نمادين در آنها اعمال مي‌شوند.

تفاوت در رويكردها به مطالعه‌ي شكل شهر، به اندازه‌ي تنوع رويكردها به تعريف شكل شهر هستند. با اين حال، مي‌توانيم دو رويكرد توضيحي را در چارچوب حوزه‌هاي جغرافي و معماري بشناسيم. تفاوت ميان ماهيت توصيف‌گونه‌ي اولي و ماهيت دستورالعمل گونه‌ي دومي، زماني كه هر دو بر پديده‌هاي شهري متمركز مي‌شوند، به حداقل مي‌رسد. جغرافيا، كه با توصيف پديده‌ها بر سطح كره‌ي زمين، كارش را آغاز كرده بود، در زمينه‌ي جغرافياي شهري، تا سطح مطالعات درون شهري، باريك بين شد. از سوي ديگر، معماري كه در ابتدا، عمدتاً متوجه طراحي و ساخت ساختمان‌هاي منفرد بود، دامنه‌اش را گسترده كرد تا كل شهرها را پوشش دهد. اين دو جرگه، هر چند موضوعات كاري متفاوتي در پژوهش شكل شهر دارند، نقاط مشترك‌شان را در حوزه‌هاي دستورالعملي برنامه‌ريزي شهري و طراحي شهري، يافته‌اند.

صرف‌نظر از اين نقاط مشترك، رويكردهاي متفاوت‌شان به درك پديده‌هاي شهري، كه در زمينه‌هاي متفاوت مورد علاقه‌شان، انعكاس يافته است، آنها را از هم جدا نگه داشته، و شكافي ميان آن دو برجا گذاشته است. در حالي كه معماري شهري معمولاً شهر را كليتي فيزيكي مي‌بيند، جغرافياي شهري، در كنار جامعه‌شناسي شهري، بيشتر توجه‌اش را معطوف مردمي كرده است كه در اين بافت زندگي مي‌كنند. بدين طريق، جغرافياي شهري متوجه بررسي ساختار فضايي شهر است تا بررسي بافت شهر، كه در حوزه‌ي كاري معماري شهري قرار دارد. مورفولوژي شهري كه عناصري به هم آميخته از هر دوي آنها است، كوشيده تا آنها را به هم مرتبط كند. پيش از اين، درباره‌ي رويكردي نظام‌مندتر به اين رشته‌ها بحث شد، كه توجه به فرآيند ساخت شهر بود. اين فرآيند خواه‌ناخواه، از فضاي فيزيكي طبيعت آغاز مي‌شود (مدنی پور، 1379، ص 46-49).

 2-5-2- فضاي طبيعي

محيط فيزيكي طبيعت، عنصر عمده سازنده‌ي فضاي شهري‌ست و نخستين بستري كه در آن محيط مصنوع شكل مي‌گيرد. به هر حال، شناسايي و پذيرش تاثير طبيعت بر كيفيت‌هاي فيزيكي و اجتماعي فضاي شهري، نبايد با جبرگرايي محيطي اشتباه گرفته شود. مشخص است كه برخي از كيفيت‌هاي محيط شهري نتايج تعامل ميان‌كنش انسان و فضاي فيزيكي طبيعت هستند. فرآيندهاي اجتماعي، در طول زمان، فضاي انساني را با كنش متقابل با اين فضاي طبيعي، خلق كرده‌اند. بدين ترتيب، جنبه‌هاي ويژه‌ي فضاي انساني، با برهم كنش ميان ويژگي‌هاي فضاي طبيعي و خصيصه‌ اجتماعي مردمي كه آن را اشغال ودگرگون كرده‌اند تعيين مي‌شود.

كنش متقابل ميان جوامع انساني و محيط‌هاي‌شان، مي‌تواند به دو شكل، فضاي شهري را متأثر كند: از يك طرف، فضاي طبيعي بر كيفيت‌هاي فيزيكي و اجتماعي فضاي انساني اثري دارد، و از سوي ديگر، جوامع انساني با توسعه‌ي فضاي شهري بر طبيعت تأثير گذارده‌اند (مدنی پور، 1379، ص 51-52).

 2-5-3- فضاي خلق شده

لايه‌هايي از محيط‌هاي خلق شده و اشكال اجتماعي هستند، كه فضاي طبيعي را دگرگون مي‌سازند و روي آن جاي مي‌گيرند، با گذشت زمان انباشته مي‌شوند، و همگي در كنار هم، فضاي شهري را مي‌سازند. بدين ترتيب شهر، پديده‌اي اجتماعي ‌ـ مكاني است با بعدي زماني كه ذاتي، اما مرئي است.

تاريخي بودن بافت شهري را مي‌توان با مختصر راه رفتني در هر شهر قديمي، هرجايي از جهان، مشاهده كرد، جايي كه ساختمان‌ها و الگوهاي خيابان‌هاي دوره‌هاي مختلف گذشته شانه به شانه يكديگر ايستاده‌اند. حتي شهرهاي جديدتر نيز تاريخي بودني نهفته در ذات‌شان دارند: پديد آمدن‌شان ريشه در فرآيندها و مفاهيم تاريخي دارد؛ و دوام نسبي‌شان مي‌تواند حاكي از آغاز اهميتي تاريخي در آينده داشته باشد، با انباشت جمعيت‌ها و اشياي ساخت انسان (مدنی پور، 1379، ص 54-56).

 2-5-4- فضاي عمومي

فضاي عمومي چيست؟

براساس فرهنگ انگليسي «آكسفورد»، واژه‌ي Public[6]به معناي «كلي، و در اكثر معاني متضاد خصوصي‌ست». هم چنين شامل اين تعاريف نيز مي‌شود: «مربوط يا متعلق به مردم به عنوان يك كليت؛ كه به جامعه يا ملت متعلق است، تاثير مي‌گذارد يا متوجه آن است». در جديدترين ويرايش «آكسفورد» (1990)، تعريفي مشابه مطرح شده است: «متعلق يا متوجه مردم به مثابه يك كليت» و در كنارش «در دسترس يا اشتراكي براي همه‌ي مردم»؛ «با آزادي موجود يا انجام شدني»؛ و «ارائه شده يا مرتبط با دولت محلي يا مركزي». به اتكاي اين تعاريف، براي مثال خياباني عمومي متعلق و مرتبط با تمام مردم به عنوان يك كليت است، به روي‌شان باز است، موجوديتي محدود نشده دارد، و از طرف دولت ارائه مي‌شود و به آن مرتبط است. اين مفاهيم در تعاريف مختلف فضاي عمومي بازتاب يافته‌اند.

بدين ترتيب، فضايي عمومي را مي‌توان به مثابه فضايي تعريف كرد كه اجازه مي‌دهد مردم به آن دسترسي داشته باشند و فعاليت‌هايي در آن صورت پذيرد و فضايي است يك سازمان عمومي آن را كنترل مي‌كند، و فضايي است كه در جهت منافع عموم تامين و اداره مي‌شود (مدنی پور، 1379، ص 213-215).

 [1] . nuremberg schultz

[2] فرهنگ.

[3] آموزش.

[4] Grutter.

[5] Oxford.

[6] عمومی.


مبلغ واقعی 53,280 تومان    25% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 39,960 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 77

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/01/27 بسم الله الرحمن الرحیم سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم مثلا یک فرد به طور میانگین اگر 12 ساعت کارکند و ...

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 اردیبهشت 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای ...

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

-اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی کم در ...

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی و بدون نیاز به ارتقا توجه :مشکل امضا با کلید دیباگ دراین نسخه کاملا رفع شده و برنامه ها به بازار ارسال می شوند اگر به این مشکل برخوردید ما 10برابر پولتان را پس میدهیم. این نرم افزار بر روی اندروید قابل نصب میباشد 100% مورد تایید ...

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

بلند قامت بودن یک امتیاز بزرگ برای شماست! سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا شوید چند تا نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم همانطور که تو اینستاگرام(khosh.andam@)نوشتم خیلی اتفاقی با این متد آشنا ...

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

کتاب آموزش تعمیر لامپ کم مصرف همانطور كه مي دانيد لامپ هاي كم مصرف بعد از مدتي ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير دارند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل لامپ را در منزل تعمير كرد این مجموعه دارای 5 کتاب است که در آن نحوه عملکرد و روش های عیب یابی لامپ کم ...

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی وفیک را یک جادریافت کنیدهرکدام از این نرم افزار ها در اینترنت و کافه بازاربه قیمت خیلی بالایی بفروش میرسند. نکته: پورسانت بازاریابی این محصول 60% است نسخه ی 100%تست شده با توجه به فیلترینگ تلگرام 15 اردیبهشت ...

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است.در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه ...

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

محتوای این مجموعه کامل آموزش خوشنویسی: 1- آموزش خوشنویسی با خودکار 2-سرمشق های خوشنویسی 3- آموزش خط تحریری 4-آداب خوش نویسی فايده اول خوشنويسی: كه روحي و دروني است ٬رويت خط زيبا موجب بهجت روحي و حظ معنوي مي شود و البته بهره معنوي خوشنويس مضاعف و مبتدا است و آثار و بركاتي ...

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول ...

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

نوع فایل:PDF زبان:فارسی حجم فایل:18KB در چند دهه اخیر با توجه به افزایش رشد آپارتمان سازی ، تعداد متقاضیان ساخت کابینت نیز افزایش پیدا کرد و با توجه به تغییر ماهیت کابینت ها از فلزی به MDF و تمایل به تغییر مکرر دکوراسیون آشپزخانه از سوی خانواده ها ، کابینت سازی نیز در میان مشاغل ...

آموزش برنامه نویسی آردوینو

آموزش برنامه نویسی آردوینو

معرفی آردوینو : آردوینو یکی از معروف ترین platform های متن باز است که روی برد های خود از میکروکنترلر های AVR و ARM شرکت atmel استفاده کرده است . هدف اردوینو استفاده از مدار چاپی واحد بود که توانست باعث شود توزیع دهنگان این platform باهم به اشتراک گذاری کد ها و شماتیک پروژه ی ...

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

برای درآمدزایی فوق العاده، فقط توضیحات زیر را تا انتها بخوانید. ما درآمد شما را تضمین می کنیم. واقعا ده میلیون تومن درآمد ماهیانه هیچ چیز خاصی نیست. اینقد واسه خودتون بزرگ و دست نیافتنیش نکنین دوستان من، اگه به ضمیرناخودآگاه خودتون القا کردین که اون بزرگه و شما ...

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

برنامه تماس و ارسال پیام رایگان به دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که ...

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب درآمد میلیونی اینترنتی و تضمینی در منزل جدید ترین و مطمئن ترین روش کسب درآمد در سال 1394 تعهد و ضمانت ما : در عرض فقط یک ساعت اول کسب درآمد نمایید بعد از درآمد آن این مجموعه را خریداری نمایید می دانیم همه ما از مطالب تبلیغاتی و الکی که در مورد کسب و کار اینترنتی است خسته ...

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

vipbike.ir توجه توجه روش هایی که کاملا قانونی هستند اما جایی آن ها را پیدا نمیکیند این روش ها بسیار ساده و کاربردی هستند و تنها با طی مراحلی ساده شما می توانید در کم تر از دو دقیقه حداقل ۱ گیگ اینترنت رایگان همراه اول و ۱۴ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل دریافت ...

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

- ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps ردیابی و کنترل از از راه دور ، با وارد کردن شماره موبایل نرم افزار ردیاب شماره موبایل کاملا ایرانی و فارسی بدون نیاز به فعال بودن GPS گوشی شما و طرف مقابل با استفاده از این نرم افزار ردیاب شماره موبایل فرزندان و افراد ...

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن فوق العاده و کم یاب سامانه مخابرات با امکانات زیر که گویای محتواست قابلیت استعلام شماره موبایل قابلیت کشف مزاحم تلفنی قابلیت دریافت ریز مکالمات مشترکین تلفن همراه مشترکین حقوقی مشترکین تلفن ثابت پیش شماره ها ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آیا می دانید؟ یک راز مهم در مورد سایت های کسب درآمد از اینترنت که ممکن است ندانید. می دانید چرا سایت های مختلفی که دیده اید نتوانسته اند به شما کمک کنند کسب درآمد کنید؟حقیقت این است که اکثر این سایت های آموزشی برای کسب درآمد در اینترنت توسط ...

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت‌الله ولی نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی پر فروشترین کتاب نسخه خطی با بیش از 2000000 فروش تا کنون به دليل استقبال بي نظيز شما كاربران گرامي نسخه خطي فوق فقط تا پايان اسفند ماه با 20% تخفيف به فروش مي رسد و بعد از آن به قیمت ...

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید اینکه در آینده بتوانند یک شغل کارمندی داشته باشند به سختی درس می خوانند و عده ای دیگر که نتوانند درس بخوانند نیز راه های دیگری را انتخاب می کنند. ...

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی

رساله کارشناسی ارشد معماری با عنوان «طراحی مجموعه مسکونی با رویکرد ارتقاء تعاملات اجتماعی» (فایل word قابل ویرایش) این پروژه توسط گروه معماری تلار تهیه شده است. از این بابت مشابه آن در وب وجود ندارد. رساله در 157 صفحه تنظمیم شده و دارای 77 منبع است. متن مطابق ...

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

نرم افزار افزایش بازدید سایت و وبلاگ

▼ توجه توجه ▼ شما می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از سایت ما دانلود نمایید: app.alosite.net نرم افزار افزایش بازدید سایت نرم افزاری است جهت بالا بردن بازدید سایت یا وبلاگ با ایپی های متفاوت شما میتوانید به جای خرید بازدید از سایت ها از نرم افزار بازدید استفاده کنید ...

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

کتاب « الفبای جامع ثروت و ثروتمندشدن » برای

قوانین ثروتمند شدن چیست؟ ذهن ثروتمندان چگونه کار می کند؟ وجود ثروت ساز چگونه وجودی است؟ چرا بعضی افراد با اینکه سخت کار می کنند هیچ وقت پولدار نمیشوند؟ ذهن فقرا با ذهن ثروتمندان چه تفاوتی دارد؟ نوع مشاغل ثروتمند شدن شما کدام است؟ چرا اکثر مردم از پیشرفت و بهبود ...

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوالات عملی ICDL2 همراه با جواب (ویندوز - اینترنت و ایمیل ) تعداد فایل : 7 نوع فایل : Pdf ...

آموزش تله کینزی در دو روز

آموزش تله کینزی در دو روز

فقط در 2 روز...! با سلام. در این کتاب آموزش کامل تله کینزی را بصورت خیلی ساده و روان در اختیار شما قرار دادیم که هرکسی حتی در مبتدی ترین سطح میتواند تله کینزی را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرد. آموزش هایی که داده شده همراه با تصویر میباشند و باعث یاد گیری بهتر شما عزیزان ...

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

خلاصه کتاب وسؤالات تستي کتاب تفسیر قرآن کریم -

مجموعه سؤالات تستي كتاب تفسیر قرآن کریم (آیات برگزیده) (ويراست دوم، نشر معارف) مشتمل بر 600 سؤال. 2 جزوه و خلاصه درس (تفسیر قرآن کریم(آیات برگزیده) فایل pdfکتاب حجم فایل:20kb گردآورنده این فایل وب سایت نسیم بوک ...

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

دانلود فیلم های آموزش رانندگی با ماشین

آموزش رانندگي به زبان فارسي آموزشي كاملا فارسي و صد در صد اورجينال آيا مي خواهيد تمام فوت و فن رانندگي را به طور كامل بدانيد؟ آيا مخواهيد تنها با يكبار امتحان رانندگي قبول شويد؟ آيا چندين بار تست رانندگي داده و قبول نشده ايد؟ بهترين روش آموزش رانندگي در منزل ...


مطالب تصادفی

  • استفاده از نشاسته اصلاح شده هیدروکسی پروپیل دی استارچ فسفات به عنوان جایگزین روغن در سس مایونز  ....
  • استفاده از عصاره برگ زیتون به جای آنتی اکسیدان ها و نگهدارنده های سنتزی در سس مایونز و ارزیابی تغییرات فیزیکوشیمیایی .....
  • استخراج لیکوپن از ضایعات گوجه فرنگی.....
  • استخراج پلی ساکارید از برگ گیاه هفت کول و بررسی فعالیت ضد اکسایشی و ضد میکروبی آن....
  • استخراج پروتئین از کنجاله آفتابگردان و بررسی ویژگی‌های عملکردی آن....

بندرعباس

فروشگاه فایل های دیجیتالی کمیاب